ZDĄŻYĆ PRZED KALENDARZEM
        Piszemy Wspomnienia

piątek, 29 marca 2024

ZDĄŻYĆ PRZED KALENDARZEM

Dzisiejsza biblioteka to nie zwykła wypożyczalnia książek, lecz prężny ośrodek życia kulturalnego. Naszym obowiązkiem jest ocalenie od zapomnienia historii regionu i jego mieszkańców. Dlatego organizujemy konkursy pamiętnikarskie – powiedziała portalowi PiszemyWspomnienia.pl Ewa Milińska z Jeleniogórskiego Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej - Książnica Karkonoska.





Skąd się wziął pomysł w Książnicy Karkonoskiej na konkursy pamiętnikarskie?



Jednym z głównych zadań naszej biblioteki jest gromadzenie i upowszechnianie informacji o regionie. W ramach tego priorytetu dyrektor Marcin Zawiła rzucił pomysł stworzenia Słownika Biograficznego Ziemi Jeleniogórskiej - biogramów osób związanych z regionem na przestrzeni wieków. Są wśród nich zarówno Niemcy, choćby Ferdynand Lasalle, jak i Polacy: Alina i Czesław Centkiewiczowie, Jan Sztaudynger, Stanisław Bareja. Biogramy osób, które zmarły stosunkowo niedawno, tworzone były m.in. w oparciu o wspomnienia rodziny, przyjaciół i współpracowników. Relacje były tak ciekawe, że zainspirowały nas do zamawiania wspomnień, które – podobnie jak biogramy – umieszczamy w naszej bibliotece cyfrowej. Tak zrodził się pomysł konkursu pamiętnikarskiego „Ziemia Jeleniogórska we wspomnieniach jej mieszkańców”. Pierwsza edycja miała miejsce w ubiegłym roku.



 - Piszemy Wspomnienia

br>
Uroczystość wręczenia nagród laureatom pierwszej edycji konkursu



Jaki był odzew?



Otrzymaliśmy ponad 30 prac. Ich tematyka był bardzo różna. Jedna z autorek wspomina upokorzenia związane z kolejkami lat 80. i kontrastujący z pustymi półkami sklepów świetnie zaopatrzony „Pewex”. Z kolei wieloletni dyrektor jeleniogórskiego archiwum z pasją i poczuciem dobrze spełnionego obowiązku opowiada o swojej pracy. Mamy relację o Sobieszowie: osoby przybyłej na Ziemie Zachodnie z Kresów, ze zniszczonej wojną Warszawy, wywiezionej na przymusowe roboty do Niemiec. Mamy „opowieści drogi” toczące się w pociągach i tramwajach. Jedna z autorek nadała swojej pracy formę wiersza skierowanego do syna. Wspomnienia obejmujące rodzinne rodowody, przybycie na Ziemie Zachodnie i poszukiwanie nowej tożsamości, opisy miejsc i miejscowości, osobistych losów, szkoły, studiów, karier zawodowych, zwyczajów, życia codziennego są ważnym źródłem wiedzy o regionie dla historyków, regionalistów, socjologów, dziennikarzy. A także młodzieży, która może odkryć dla siebie wiele nieznanych faktów z najnowszej historii. Pewien gimnazjalista był bardzo zdziwiony, gdy w jednej z prac przeczytał, iż dawniej za pójście na koncert jazzowy groziło wyrzucenie ze szkoły. Teraz za to samo młodzież jest w szkole premiowana. Dla mnie siłą wielu wspomnień był ich ogromny ładunek emocjonalny.



Kto wygrał tamten konkurs?



Bardzo młoda i utalentowana autorka – Iwona Zygmunt, która w pięknej formie literackiej spisała dramatyczne wspomnienia swoich dziadków. Zatytułowała swoją pracę „Wojna i miłość”.




12następna »



Warning: Use of undefined constant opinia - assumed 'opinia' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/ghostwriter/ftp/txt/prezentacje.txt on line 29
Dodaj swój komentarz więcej prezentacji
Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wiem



e-poczta




w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>