ROCK NA MEDAL
        Piszemy Wspomnienia

środa, 24 kwietnia 2024

ROCK NA MEDAL

Otrzymaliśmy m. in. wspomnienia od Marii Bernolak, młodszej siostry sławnych w latach 60. Wiesława i Zbigniewa Bernolaków. Opisała rock’n’roll widziany przez dziurkę od klucza – podglądała wszystkie ówczesne gwiazdy rocka, które przychodziły do jej domu - mówi PiszemyWspomnienia.pl Wojciech Korzeniewski, prezes Fundacji Sopockie Korzenie, organizatora konkursu „Wspomnienia Miłośników Rock'n'Rolla".



Sopockie korzenie kojarzą się bardziej z kurortem, kąpielami błotnymi w Warmbadzie, przedwojennym kasynem, molo, Operą Leśną, festiwalami z udziałem Heleny Vondráčkovej, Demisa Roussosa i Ałły Pugaczowej... Jakoś nie kojarzą się z narodzinami polskiego rocka.



Jestem sopocianinem od urodzenia. Miasto oczywiście kojarzy mi się z festiwalem w Operze Leśnej, ale w nie mniejszym stopniu także z inną muzyką. Sopot to kolebka polskiego jazzu – tu w 1956 r. zorganizowano pierwszy w naszym kraju festiwal jazzowy. Trzy lata później w Sopocie odbyły się pierwsze koncerty rock’n’rollowe, a w 1961 r. wystartował kultowy Non-Stop. W Sopocie – 40 lat temu – powstała pierwsza polska dyskoteka. Założył ją ojciec polskiego rocka – Franciszek Walicki. To wszystko się narodziło tutaj. Wszystkie ważne impulsy dla rozwoju rocka w Polsce wychodziły z Trójmiasta. Tu powstali "Niebiesko-Czarni" i "Czerwono-Czarni", tu działali "Polanie" i Niemen.



 - Piszemy Wspomnienia

br>


To oczywiste, że w Opolu powstaje Muzeum Sopockiej Piosenki. Jednak o tytuł rockowej stolicy Polski mógłby się ubiegać także Gdańsk, bo w miejscowym klubie „Rudy Kot” w marcu 1959 odbył się pierwszy w Polsce koncert rockowy. Z rockiem znacznie bardziej niż Sopot kojarzy się Jarocin.



Mimo starań władz Gdańska "Rudy Kot" jest wciąż zabity deskami. Jarocin, który wybuchł w czerwcu 1980 r., narodził się w Sopocie. Tu w 1978 r. powołaliśmy – Jacek Sulwin, Walter Chełstowski, Marcin Jacobson, Wiesław Śliwiński, ja i jeszcze paru kolegów - Ruch Muzyki Młodej Generacji. On otworzył kapelom rockowym bramy do mediów, studiów nagrań i sal koncertowych. W 1979 r. weszliśmy na scenę Opery Leśnej – tam po raz pierwszy zagrały Kombi, Exodus, Krzak. Gdy w Sopocie zmienili się szefowie Bałtyckiej Agencji Artystycznej i pogorszył się klimat dla rock’n’rolla, przenieśliśmy pomysł do Jarocina, inicjując Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji. Wkrótce, 7 listopada – przy okazji ogłoszenia wyników drugiej edycji konkursu "Wspomnienia Miłośników Rock'n'Rolla" - w Sopocie odbędzie się spotkanie przedstawicieli Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu, tworzącego się w Jarocinie Spichlerza Polskiego Rocka – muzeum festiwali w tym mieście - oraz fundacji, którą kieruję. Spodziewamy się na nim także prezydentów Sopotu i Opola oraz starosty Jarocina. Nie wykluczam, że rozszerzymy tematykę naszego muzeum. Zgromadziliśmy bowiem ogromną dokumentacją ze wszystkich dotychczasowych festiwali sopockich.




123następna »



Warning: Use of undefined constant opinia - assumed 'opinia' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/ghostwriter/ftp/txt/prezentacje.txt on line 29
Dodaj swój komentarz więcej prezentacji
Twoje imię
Twój e-mail
Twój komentarz

Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wiem



e-poczta




w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>