Piszemy Wspomnienia

wtorek, 26 maja 2020

wiadomości opinie prezentacje konkursy historia mówiona pamiętnik 2.0 w księgarni
najnowszearchiwum 2019archiwum 2018archiwum 2017archiwum 2016archiwum 2015archiwum 2014archiwum 2013archiwum 2012archiwum 2011archiwum 2010


Wiadomości

APEL O PAMIĘĆ

(2010-11-19)

Z inicjatywy Domu Spotkań z Historią zrodził się apel do władz Warszawy o upamiętnienie tablicą miejsca ukrycia Archiwum Ringelbluma, które UNESCO zaliczyło do najważniejszych dokumentów pozostawionych przez ludzkość.

Z inicjatywy Domu Spotkań z Historią zrodził się apel do władz Warszawy o upamiętnienie tablicą miejsca ukrycia Archiwum Ringelbluma, które UNESCO zaliczyło do najważniejszych dokumentów pozostawionych przez ludzkość.

Po wojnie pod gruzami szkoły przy ul. Nowolipki 68 (obecnie Nowolipki 28) w Warszawie znaleziono metalowe skrzynie i bańki po mleku z dokumentami na temat przedwojennych i wojennych losów Żydów, Zagłady i oporu. Gromadziła je od maja 1940 r. działająca w Getcie Warszawskim nielegalna organizacja "Oneg Szabat" ("Radość Soboty"). Jej pracami kierował historyk Emanuel Ringelblum. Wśród wielu tysięcy materiałów w Podziemnym Archiwum Getta Warszawskiego znalazły się wywiady, pamiętniki, dzienniki i listy – także listy pożegnalne osób, które wiedziały, co je czeka. "Niech ten skarb dostanie się w dobre ręce, niech dożyje lepszych czasów, niech zaalarmuje świat o tym, co się stało w XX wieku" – pisał 19-letni Dawid Graber.

Archiwum Ringelbluma jest najważniejszą częścią zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. To zarazem podstawowy materiał źródłowy do badania Holocaustu na ziemiach polskich. W 1999 r. został on wpisany na listę "Pamięć świata" UNESCO.

"Apelujemy o należyte upamiętnienie miejsca ukrycia, a następnie odnalezienia zbioru Archiwum Ringelbluma. [...] Obecnie miejsce to nie funkcjonuje w świadomości mieszkańców Warszawy oraz osób odwiedzających miasto" – czytamy w apelu do władz Warszawy. (ike)
zdjęcie: Wikipedia


pełny tekst apelu >>>


Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>

o nas   |   współpraca   |   partnerzy   |   patronaty   |   reklama   |   dla mediów   |   kontakt © 2010-2020 IKE - Usługi Literackie