Piszemy Wspomnienia

sobota, 04 lipca 2020

wiadomości opinie prezentacje konkursy historia mówiona pamiętnik 2.0 w księgarni
najnowszearchiwum 2019archiwum 2018archiwum 2017archiwum 2016archiwum 2015archiwum 2014archiwum 2013archiwum 2012archiwum 2011archiwum 2010


Wiadomości

Autobiografia to nie pomnik

(2011-07-05)

"Autobiografia jest gatunkiem z natury egotycznym, ale zabiegałem o to, by moja nie była egocentryczna" – powiedział "Gazecie Wyborczej" prof. Michał Głowiński.

"Autobiografia jest gatunkiem z natury egotycznym, ale zabiegałem o to, by moja nie była egocentryczna" – powiedział "Gazecie Wyborczej" prof. Michał Głowiński.

Autobiograficzna książka Michała Głowińskiego "Kręgi obcości" otrzymała nominację do nagrody literackiej Nike. Wybitny polski teoretyk literatury opowiada w niej o żydowskich korzeniach, ucieczce z warszawskiego getta i ukrywaniu się przed hitlerowcami. Przyznając się do swego homoseksualizmu, autor opisuje trudne momenty z tym związane. "Kręgi obcości" to także cenne świadectwo historii Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, w którym prof. Głowiński pracował od drugiej połowy lat 50.

Wtorkowa "Gazeta Wyborcza" opublikowała odpowiedzi Michała Głowińskiego na pytania, które przygotowano dla wszystkich autorów książek nominowanych na nagrody Nike. Poproszony o uzupełnienie zdania: "Za żadną cenę nie chciałbym pisać jak…" prof. Głowiński dokończył: "…ci autorzy, którzy pisanie autobiografii traktują jako środek wychwalania siebie czy wręcz rodzaj pomnika na cześć własnej osoby. Także w naszych czasach tego rodzaju autobiografie są publikowane. Przykładów nie podam". (ike)


wywiad z prof. Michałem Głowińskim >>>


Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>

o nas   |   współpraca   |   partnerzy   |   patronaty   |   reklama   |   dla mediów   |   kontakt © 2010-2020 IKE - Usługi Literackie