Piszemy Wspomnienia

poniedziałek, 17 grudnia 2018

wiadomości opinie prezentacje konkursy historia mówiona pamiętnik 2.0 w księgarni
najnowszearchiwum 2017archiwum 2016archiwum 2015archiwum 2014archiwum 2013archiwum 2012archiwum 2011archiwum 2010


Wiadomości

Czarna księga spółdzielców

(2012-06-27)

Do 30 listopada można nadsyłać prace na konkurs na wspomnienia spółdzielców z okresu transformacji zorganizowany przez Towarzystwo Spółdzielców.

Do 30 listopada można nadsyłać prace na konkurs na wspomnienia spółdzielców z okresu transformacji zorganizowany przez Towarzystwo Spółdzielców.

Adresatami konkursu są byli i obecni działacze samorządu spółdzielczego, spółdzielcy działający w środowiskach miejskich, małomiasteczkowych i na wsi.

Przemiany ustrojowe po 1989 r. były wstrząsem dla struktur spółdzielczych ukształtowanych w PRL: nowe mechanizmy prawne i gospodarcze doprowadziły do likwidacji szeregu z nich i utraty znacznej części majątku. Gwałtownie spadło zatrudnienie w sektorze spółdzielczym, skurczył się jego udział w tworzeniu dochodu narodowego. Jednak wiele spółdzielni (choćby istniejące od 1907 r. sklepy "Społem") przetrwało. Pojawiły się też nowe, np. banki spółdzielcze, spółdzielnia "Polityka" wydająca z powodzeniem wielki tygodnik społeczno-polityczny.

Za tymi procesami kryją się losy wielu tysięcy osób walczących o swoją pozycję na rynku pracy. "Minione lata obfitowały w dramatyczne wydarzenia w środowiskach spółdzielczych, w skali jednostkowej i zbiorowej. Warto utrwalić pamięć o nich!" – zachęcają organizatorzy konkursu, prosząc: "napiszcie o sprawach zasadniczych dla przetrwania i pozornie błahych. Interesuje nas zwłaszcza przebieg procesu transformacji, czy pamiętano o poszanowaniu dotychczasowego dorobku, własności mienia spółdzielczego, wartości i zasad spółdzielczego działania oraz celach spółdzielni".

Zarząd Towarzystwa Spółdzielców sądzi,że opisane zdarzenia "układać się będą w mozaikę losów polskich spółdzielców". Najciekawsze prace zostaną nagrodzone i ogłoszone drukiem.
(ike)

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>

o nas   |   współpraca   |   partnerzy   |   patronaty   |   reklama   |   dla mediów   |   kontakt © 2010-2018 IKE - Usługi Literackie

Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0