Do hymnu!
        Piszemy Wspomnienia

piątek, 29 marca 2024

Do hymnu!

Do hymnu!

(2012-03-26)


"Czy z hymnem wiąże się jakaś ciekawa historia z twojego życia?" – z tym pytaniem zwróciła się do czytelników poniedziałkowa "Gazeta Wyborcza". Poprosiła ich o nadsyłanie wspomnień mailem.

"Czy z hymnem wiąże się jakaś ciekawa historia z twojego życia?" – z tym pytaniem zwróciła się do czytelników poniedziałkowa "Gazeta Wyborcza". Poprosiła ich o nadsyłanie wspomnień mailem.

Ułożony przez Józefa Wybickiego "Mazurek Dąbrowskiego" został wyniesiony do rangi hymnu państwowego niejako bocznym wejściem – wydanym 26 lutego 1927 r. okólnikiem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Obóz Józefa Piłsudskiego nie chciał dopuścić do dyskusji publicznej w tej sprawie, bowiem opozycja miała innych faworytów – endecja "Rotę" Marii Konopnickiej, zaś socjaliści "Warszawiankę 1905 r." Wacława Święcickiego. Powojenne władze nie zdecydowały się na zmianę hymnu, w 1976 r. wpisano go do konstytucji – to umocowanie prawne obowiązuje do dziś.

Temat wspomnień związanych z hymnem jest niesłychanie interesujący. "Mazurka Dąbrowskiego" śpiewano w czasie uroczystości państwowych w Polsce sanacyjnej, stalinowskiej, gomułkowskiej, gierkowskiej… "Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy" - intonowali sekretarze partii, funkcjonariusze SB i opozycjoniści. "Mazurka" śpiewano na akademiach z okazji 22 Lipca i w czasie nielegalnych obchodów 11 Listopada. Ta pieśń brzmiała w czasie zjazdów PZPR, zgromadzeń podziemnych struktur "Solidarności" i papieskich pielgrzymek.

Obecna popularyzacja hymnu – wynikająca nie tyle z jego 85. rocznicy, co zbliżającego się EURO 2012 – to znakomita okazja do zebrania tysięcy osobistych wspomnień związanych z "Mazurkiem". Można by z nich ułożyć podręcznik żywej - pisanej z wielu perspektyw - współczesnej historii naszego kraju. (ike)

Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wiem



e-poczta




w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>