Piszemy Wspomnienia

piątek, 05 czerwca 2020

wiadomości opinie prezentacje konkursy historia mówiona pamiętnik 2.0 w księgarni
najnowszearchiwum 2019archiwum 2018archiwum 2017archiwum 2016archiwum 2015archiwum 2014archiwum 2013archiwum 2012archiwum 2011archiwum 2010


Wiadomości

Google wyręcza pamięć

(2011-07-25)

Jeśli wiemy, że potrzebną informację łatwo znajdziemy dzięki wyszukiwarce internetowej, to zapamiętujemy ją gorzej niż informację, do której – jak sądzimy – trudno będzie dotrzeć w internecie.

Jeśli wiemy, że potrzebną informację łatwo znajdziemy dzięki wyszukiwarce internetowej, to zapamiętujemy ją gorzej niż informację, do której – jak sądzimy – trudno będzie dotrzeć w internecie.

Amerykański tygodnik "Science" opublikował wyniki czterech badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Harvarda i Columbia University. W czasie jednego z nich studenci mogli robić notatki z odpowiedzi na pytania, które im zadawano. Ci, którym powiedziano, że notatki będą przechowywane w komputerowych katalogach, zapamiętali ich treść gorzej, niż ci, którzy byli przekonani, że po zakończeniu testu notatki zostaną usunięte z pamięci komputera.

W innym badaniu grupie studentów zakomunikowano, że przekazywane informacje zostaną zachowane i zapisane w komputerze w plikach oznaczonych nazwami (np. "Fakty", "Imiona"). Studenci zapamiętali nazwy plików lepiej niż same informacje.

- Nasze mózgi coraz bardziej polegają na internecie. Nasza pamięć skupia się bardziej na tym, gdzie można znaleźć informacje niż na samej informacji – powiedziała magazynowi "Science" Betsy Sparrow z Columbia University, która kierowała zespołem prowadzącym badania.

Jej opinię podziela Roddy Roediger z Washington University: – Po co mam coś zapamiętywać, jeśli wiem, że w każdej chwili mogę to sprawdzić? Google i inne wyszukiwarki pozwalają nam pozbyć się części "ładunku" naszej pamięci i przerzucić go na komputery. (ike)Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>

o nas   |   współpraca   |   partnerzy   |   patronaty   |   reklama   |   dla mediów   |   kontakt © 2010-2020 IKE - Usługi Literackie