Piszemy Wspomnienia

piątek, 05 czerwca 2020

wiadomości opinie prezentacje konkursy historia mówiona pamiętnik 2.0 w księgarni
najnowszearchiwum 2019archiwum 2018archiwum 2017archiwum 2016archiwum 2015archiwum 2014archiwum 2013archiwum 2012archiwum 2011archiwum 2010


Wiadomości

Mała matura Janusza Majewskiego

(2011-04-15)

Nagrodzony nagrodą specjalną jury na ubiegłorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni autobiograficzny obraz Janusza Majewskiego "Mała matura 1947" trafił w piątek na ekrany kin.

Nagrodzony nagrodą specjalną jury na ubiegłorocznym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni autobiograficzny obraz Janusza Majewskiego "Mała matura 1947" trafił w piątek na ekrany kin.

Pierwotnie premierę filmu planowano na jesień, ale przełożono ją o kilka miesięcy, bowiem Monolith Films, dystrybutor filmu, obawiał się, że "Mała matura" zginie w powodzi komercyjnych produkcji.

Scenariusz filmu oparto o trzecią część autobiograficznej książki Janusza Majewskiego "Mała matura 1947", która ukazała się w ubiegłym roku nakładem wydawnictwa "Marginesy".

Bohater filmu, czternastoletni Ludwik Taschke, urodzony w tym samym roku i tym samym mieście co Janusz Majewski, pod koniec wojny przybywa z rodzinnego Lwowa do Krakowa i – podobnie jak reżyser – podejmuje naukę w męskiej klasie gimnazjum.

Film ukazuje dojrzewanie nastolatka – erotyczne, uczuciowe i polityczne – do zdania małej matury w 1947 r. W recenzjach można przeczytać, że reżyser popadł w nadmierny sentymentalizm i idealizuje przeszłość "niczym najpiękniejsze wspomnienia".

Ciekawostką jest udział w filmie Marka Kondrata, który w 2007 r. ogłosił o zakończeniu kariery aktorskiej. (ike)Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>

o nas   |   współpraca   |   partnerzy   |   patronaty   |   reklama   |   dla mediów   |   kontakt © 2010-2020 IKE - Usługi Literackie