Piszemy Wspomnienia

niedziela, 26 stycznia 2020

wiadomości opinie prezentacje konkursy historia mówiona pamiętnik 2.0 w księgarni
najnowszearchiwum 2019archiwum 2018archiwum 2017archiwum 2016archiwum 2015archiwum 2014archiwum 2013archiwum 2012archiwum 2011archiwum 2010


Wiadomości

Nagi Gombrowicz

(2013-04-15)

23 maja ukaże się "Kronos" – intymny dziennik Witolda Gombrowicza. Wydawnictwo Literackie zapewnia, że to największa sensacja literacka XXI wieku.

23 maja ukaże się "Kronos" – intymny dziennik Witolda Gombrowicza. Wydawnictwo Literackie zapewnia, że to największa sensacja literacka XXI wieku.

"Dziennik kupuje się dlatego, że autor jest sławny. A ja dziennik piszę, by stać się sławny" – pisał Gombrowicz w opublikowanym "Dzienniku". Prof. Małgorzata Czermińska, literaturoznawca z Uniwersytetu Gdańskiego, w wywiadzie dla piszemywspomnienia.pl określiła postawę autobiograficzną Gombrowicza w "Dzienniku" jako wyzwanie: "Tekst odnosi się do czytelnika, jest formułowany po to, by wywrzeć na nim wrażenie, sprowokować reakcję. Gombrowicz nadał dziennikowi właśnie taki charakter, prowadząc z czytelnikiem miejscami bezwzględną i dość okrutną grę".

"Kronos" ma zupełnie inny charakter niż "Dziennik". Gombrowicz pisał go na własny użytek: szczerość wypowiedzi łączył z lapidarnymi, pełnymi trudnych do rozszyfrowania skrótów zapiskami. Prowadził je od 1953 do 1969 roku. Ich tematem są codzienne problemy i udręki, nędza, choroby, a także swego rodzaju statystyka życia erotycznego.

Przez lata o istnieniu "Kronosa" wiedziało jedynie wąskie grono specjalistów. W 2004 r. rękopis intymnego dziennika kupił od Rity Gombrowicz Janusz Palikot z zastrzeżeniem, że nie opublikuje żadnego fragmentu tekstu przed jej śmiercią. Po roku na życzenie wdowy po pisarzu Palikot odsprzedał rękopis Wydawnictwu Literackiemu. Zapowiedź wydania "Kronosa" oznacza, że Rita Gombrowicz zgodziła się na opublikowanie tekstu.

Paweł Goźliński i Małgorzata I. Niemczyńska tak opisali w "Gazecie Wyborczej" tajny dziennik Gombrowicza: "Kronos" to kilkadziesiąt zapisanych stron. Buchalteryjny zapis zdarzeń, odbytych w każdym roku stosunków seksualnych z kobietami i mężczyznami, spotkań, chorób, terapii, zabiegów". (ike)Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>

o nas   |   współpraca   |   partnerzy   |   patronaty   |   reklama   |   dla mediów   |   kontakt © 2010-2020 IKE - Usługi Literackie