Piszemy Wspomnienia

piątek, 05 czerwca 2020

wiadomości opinie prezentacje konkursy historia mówiona pamiętnik 2.0 w księgarni
najnowszearchiwum 2019archiwum 2018archiwum 2017archiwum 2016archiwum 2015archiwum 2014archiwum 2013archiwum 2012archiwum 2011archiwum 2010


Wiadomości

Nie tylko we Lwowie

(2011-05-19)

Włada Majewska, która w marcu obchodziła setne urodziny, zmarła w środę wieczorem w Domu Polskim "Antokol" niedaleko Londynu. W Polsce od kilku lat w sprzedaży jest jej autobiograficzna książka "Z Lwowskiej Fali do Radia Wolna Europa".

Włada Majewska, która w marcu obchodziła setne urodziny, zmarła w środę wieczorem w Domu Polskim "Antokol" niedaleko Londynu. W Polsce od kilku lat w sprzedaży jest jej autobiograficzna książka "Z Lwowskiej Fali do Radia Wolna Europa".

Włada Majewska w 1930 r. pojawiła się w lwowskim radiu, parodiując co niedzielę w audycji „Gwiazdy przez kalkę” m.in. Hankę Ordonównę, Zulę Pogorzelską, Mirę Zimińską i Zofię Terne. Dwa lata później znalazła się w zespole Szczepcia i Tońca w "Wesołej Lwowskiej Fali". We wrześniu 1939 r. wraz z zespołem przedostała się do Rumunii, a stamtąd do Francji, a następnie do Wielkiej Brytanii. W czasie wojny występowała ze swym zespołem, który wcielono do Brygady Kawalerii Pancernej gen. Stanisława Maczka.

W 1946 r. związała się z teatrem Mariana Hemara w Londynie, zyskując opinię najlepszej wykonawczyni lwowskich piosenek. Po powstaniu Radia Wolna Europa przez ponad 30 lat pracowała w jego londyńskim biurze.

W 2006 r. w Wydawnictwie Dolnośląskim ukazała się bogato ilustrowana książka Włady Majewskiej "Z Lwowskiej Fali do Radia Wolna Europa". Autorka opisała lwowski okres życia i twórczości, występy w czasie wojny, emigracyjne życie w Londynie, pracę w RWE. Książka oddaje klimat „polskiego Londynu”, życie polityczne i artystyczne, portrety wielu Polaków, którzy po wojnie pozostali na emigracji.

Część swojego archiwum, w którym znajdują się m.in. pamiątki i zdjęcia z okresu przedwojennego i wojennego, Włada Majewska przekazała do Muzeum Niepodległości w Warszawie. (ike)Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>

o nas   |   współpraca   |   partnerzy   |   patronaty   |   reklama   |   dla mediów   |   kontakt © 2010-2020 IKE - Usługi Literackie