Piszemy Wspomnienia

poniedziałek, 01 czerwca 2020

wiadomości opinie prezentacje konkursy historia mówiona pamiętnik 2.0 w księgarni
najnowszearchiwum 2019archiwum 2018archiwum 2017archiwum 2016archiwum 2015archiwum 2014archiwum 2013archiwum 2012archiwum 2011archiwum 2010


Wiadomości

Niespełnione życzenie

(2011-08-05)

Tragicznie zmarły w piątek Andrzej Lepper nie pozostawił po sobie autobiografii, choć było to jedno z głośno wypowiadanych przez niego życzeń.

Tragicznie zmarły w piątek Andrzej Lepper nie pozostawił po sobie autobiografii, choć było to jedno z głośno wypowiadanych przez niego życzeń.

Przed rokiem przewodniczący Samoobrony wyznał dziennikarzom "Rzeczpospolitej", że chętnie zobaczyłby własną autobiografię w formie książkowej. Ujawnił, że wcześniej miał kilka propozycji w tej sprawie od wydawców, ale nie zgodził się na nie: "To nie był jeszcze ten czas". Gdy czas nadszedł, nie było propozycji.

Wątki autobiograficzne zawarte są w kilku książkach napisanych przy udziale Andrzeja Leppera – najmłodszego spośród dziesięciorga dzieci brygadzisty oborowego w Państwowym Gospodarstwie Rolnym Jana Leppera.

"Jestem dumny z tego, że pochodzę z takiej wielodzietnej rodziny. Odczuwam niezmienny podziw i głęboką wdzięczność dla rodziców, że wychowali nas na prawych Polaków i dobrych katolików. To im zawdzięczam moją podstawową wiedzę o obowiązkach człowieka względem innego człowieka i o tym jak można być dla drugiego dobrym lub złym. Także o tym, jak kochać swoich bliskich, swoją ojczyznę - biedną, sponiewieraną przez różnych obcych i rodzimych szubrawców, ale zawsze bliską i drogą" – twierdził w wydanej w 1999 r. książce "Niepokorny…", podkreślając wpływ doświadczeń z dzieciństwa i wczesnej młodości na kształtowanie jego postawy obywatelskiej i poglądów.

Symboliczna dla Andrzeja Leppera zmiana nastąpiła, gdy jako nastolatek porzucił wówczas marzenie służenia (w sutannie księdza) Bogu na rzecz marzenia o karierze pięściarskiej. Trenował boks, występował nawet w pierwszej lidze - w kategorii lekkopółśredniej - w barwach "Czarnych" Słupsk.

Z rękawicami nie rozstawał się do końca życia. Wciąż boksował, rozdając ciosy na prawo i lewo, twierdząc, że jako głos "biednych, upokarzanych i poniżanych" pozostaje dla rządzących elit bokserem wagi ciężkiej. (ike)Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>

o nas   |   współpraca   |   partnerzy   |   patronaty   |   reklama   |   dla mediów   |   kontakt © 2010-2020 IKE - Usługi Literackie