Piszemy Wspomnienia

wtorek, 02 czerwca 2020

wiadomości opinie prezentacje konkursy historia mówiona pamiętnik 2.0 w księgarni
najnowszearchiwum 2019archiwum 2018archiwum 2017archiwum 2016archiwum 2015archiwum 2014archiwum 2013archiwum 2012archiwum 2011archiwum 2010


Wiadomości

O wojnach, filmach i rozróbach

(2011-09-22)

Na dziesięć dni przed zaplanowaną na 30 września premierą filmu "1920. Bitwa Warszawska" – pierwszej polskiej produkcji fabularnej w technologii 3D – Jerzy Hoffman zaprezentował wydany w tradycyjnej, papierowej formie wywiad rzekę "Filmy, wojny i rozróby".

Na dziesięć dni przed zaplanowaną na 30 września premierą filmu "1920. Bitwa Warszawska" – pierwszej polskiej produkcji fabularnej w technologii 3D – Jerzy Hoffman zaprezentował wydany w tradycyjnej, papierowej formie wywiad rzekę "Filmy, wojny i rozróby".

- Tak się złożyło, że żyłem w burzliwych czasach – opowiadał w czasie wtorkowej premiery książki w warszawskim Klubie Księgarza reżyser, któremu życie uratowało zesłanie wraz z rodziną na Syberię, w ten sposób uniknął Holocaustu. To był - jak sam przyznaje - najważniejszy punkt zwrotny w jego życiu.

Książka jest efektem wielu długich rozmów ze znawcą polskiego kina Stanisławem Zawiślińskim, autorem wydanej w 1999 r. biografii Jerzego Hoffmana "Chuligana żywot własny".

"Filmy, wojny i rozróby" rozpoczynają się nie od opowieści o przodkach i wczesnym dzieciństwie reżysera, lecz od wspomnień najświeższych – związanych z przygotowaniem i realizacją filmu o wojnie polsko-radzieckiej 1920 r. Zdaniem 78-letniego Hoffmana kino nie ucieknie od technologii 3D – podobnie jak nie zdołało uciec od dźwięku i koloru.

Hoffman wraca w książce do przeszłości – tej syberyjskiej i tej powojennej, studiach we WGIK – słynnej moskiewskiej szkole filmowej. Opowiada o karierze znaczonej takimi filmami jak "Gangsterzy i filantropi", "Prawo i pięść", "Pan Wołodyjowski", "Potop", "Trędowata", "Do krwi ostatniej…", "Znachor", "Ogniem i mieczem". Portretuje przyjaciół i znajomych, wśród nich Aleksandra Forda, Andrzeja Munka, Włodzimierza Wysockiego. Przyznaje się do chuligańskich wybryków oraz słabości wobec kobiet.

- Nie powiedziałem jeszcze w kinie ostatniego słowa – powiedział w czasie prezentacji książki reżyser, dając do zrozumienia, że nie zamierza żyć wyłącznie wspomnieniami. Chce nakręcić kolejny film historyczny - być może o czasach bardziej współczesnych, które sam pamięta. (ike)Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>

o nas   |   współpraca   |   partnerzy   |   patronaty   |   reklama   |   dla mediów   |   kontakt © 2010-2020 IKE - Usługi Literackie