Piszemy Wspomnienia

środa, 27 maja 2020

wiadomości opinie prezentacje konkursy historia mówiona pamiętnik 2.0 w księgarni
najnowszearchiwum 2019archiwum 2018archiwum 2017archiwum 2016archiwum 2015archiwum 2014archiwum 2013archiwum 2012archiwum 2011archiwum 2010


Wiadomości

Opowieści z familoka

(2012-03-01)

"To historia zupełnie wyjątkowej dla tamtych generacji drogi śląskiego dziecka – w dodatku dziewczyny! – z robotniczego Nikiszowca na salony nauki, kultury i polityki" – tak autobiografię folklorystki, byłej posłanki i senator prof. Doroty Simonides zachwala prof. Jan Miodek.

"To historia zupełnie wyjątkowej dla tamtych generacji drogi śląskiego dziecka – w dodatku dziewczyny! – z robotniczego Nikiszowca na salony nauki, kultury i polityki" – tak autobiografię folklorystki, byłej posłanki i senator prof. Doroty Simonides zachwala prof. Jan Miodek.

Książka "Szczęście w garści. Z familoka w szeroki świat" ukazała się właśnie nakładem opolskiego wydawnictwa Nowik. Prof. Simonides opisała dokładnie okoliczności swego przyjścia na świat: "Matka, Rozalia Badura z domu Wróbel, będąc w ósmym miesiącu ciąży, szorowała w sobotnie popołudnie podłogę w kuchni, co było zwyczajem w familokach nikiszowieckich. Naraz pośliznęła się, wody odeszły, więc szybko powiadomiła sąsiadki, aby udały się po hebamę (położną). Nikt się wtedy nie domyślał, że u Badurów, którzy byli już szczęśliwymi rodzicami pięcioletniej Gertrudy i dwuletniego Pawła, pukają do bram życia, o miesiąc wcześniej, bliźniaki – Alojzy i Dorota".

Książka jest kopalnią wiedzy o życiu mieszkańców unikatowej osady górniczej Nikiszowiec. Ojciec autorki był górnikiem i dyrygentem górniczej orkiestry dętej. Do obowiązków Doroty należało czyszczenie ojcowskiej trąby "sidolem, aby błyszczała jak złoto". Prof. Simonides wspomina kuchnię matki, która "prawie z niczego umiała wyczarować obiad z trzech dań". Mięso udawały kotlety z kalarepy, kalafiora i kartofli.

I jeszcze wspomnienie pierwszego dnia w szkole: "Miałam granatową, plisowaną spódniczkę, granatową bluzę z charakterystycznym marynarskim kołnierzem, a do tego białe podkolanówki. Na pierwszym apelu – zgodnie ze zwyczajem – pierwszaki otrzymały od rodziców lub chrzestnych tzw. tyty, w których były nie tylko same łakocie, bo oprócz cukierków otrzymywało się jabłko, zeszyt, ołówek, obsadkę, stalówki, farbki wodne, piłkę".

"Szczęście w garści. Z familoka w szeroki świat" ma profil na Facebooku – za jego pośrednictwem można nabyć książkę lub zaprosić prof. Simonides na spotkanie autorskie. (ike)Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>

o nas   |   współpraca   |   partnerzy   |   patronaty   |   reklama   |   dla mediów   |   kontakt © 2010-2020 IKE - Usługi Literackie