Piszemy Wspomnienia

czwartek, 23 stycznia 2020

wiadomości opinie prezentacje konkursy historia mówiona pamiętnik 2.0 w księgarni
najnowszearchiwum 2019archiwum 2018archiwum 2017archiwum 2016archiwum 2015archiwum 2014archiwum 2013archiwum 2012archiwum 2011archiwum 2010


Wiadomości

Ordynat już tu nie mieszka

(2013-03-27)

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce prosi o przesyłanie wspomnień i zdjęć, które zostaną wykorzystane w jubileuszowej publikacji związanej z 70-leciem placówki.

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce prosi o przesyłanie wspomnień i zdjęć, które zostaną wykorzystane w jubileuszowej publikacji związanej z 70-leciem placówki.

W 1944 r. na mocy dekretu o reformie rolnej upaństwowiono ordynację Zamoyskich, w tym należący do niej zespół pałacowo-parkowy w Kozłówce. W rezydencji magnackiej, w której przez niemal półtora wielu mieszkali Zamoyscy, w 1944 r. utworzono muzeum. Zwiedzający - wśród nich przedwojenni pracownicy folwarczni Zamoyskich - mogli wejść do środka pałacu, oglądać obrazy i rzeźby mistrzów, księgozbiór, piece z miśnieńskich kafli, meble, lustra, kobierce, porcelanową zastawę stołową, srebrne sztućce, powozy. W jednej z pałacowych oficyn w 1947 r. urządzono dom dziecka, w innej w 1955 r. – szkołę podstawową.

Obecną nazwę – Muzeum Zamoyskich – placówka otrzymała w 1992 r. Ten gest nie zadowolił jednak potomków ostatniego ordynata – Aleksandra Zamoyskiego. Żądali oni zwrotu rezydencji, w końcu jednak zgodzili się na 17 milionów złotych, które przekazał im samorząd województwa lubelskiego. Dzięki ugodzie popularne muzeum - w ub.r. zwiedziło je 200 tys. osób - pozostaje otwarte.

Inicjatywa uczczenia 70-lecia placówki, której powstanie jest bezpośrednią konsekwencją zmian ustrojowych w Polsce po 1944 r., ma na celu obronę publicznego charakteru tego obiektu. Muzeum Zamoyskich prosi o podzielenie się wspomnieniami, zdjęciami i innymi pamiątkami przez dawnych pracowników, wychowanków domu dziecka, uczniów szkoły podstawowej, okolicznych mieszkańców, a także turystów: "Zachęcamy, aby przypomnieli sobie Państwo pierwszą wizytę w Kozłówce i pierwsze wrażenia oraz zechcieli się nimi podzielić. W starych rodzinnych albumach z pewnością posiadają Państwo zdjęcia pałacu i jego otoczenia. Muzeum Zamoyskich poszukuje właśnie takich materiałów. Najcenniejsze dla nas są fotografie z lat 1944–1979, czyli z czasów, gdy w zespole pałacowo-parkowym działały: Państwowy Ośrodek Muzealny i Centralna Składnica Muzealna, a także dom dziecka i szkoła podstawowa".

W 2014 r. muzeum wyda okolicznościową książkę i zorganizuje wystawę dokumentujące historię tego miejsca po odebraniu go Zamoyskim i upaństwowieniu.(ike)Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>

o nas   |   współpraca   |   partnerzy   |   patronaty   |   reklama   |   dla mediów   |   kontakt © 2010-2020 IKE - Usługi Literackie