Piszemy Wspomnienia

niedziela, 31 maja 2020

wiadomości opinie prezentacje konkursy historia mówiona pamiętnik 2.0 w księgarni
najnowszearchiwum 2019archiwum 2018archiwum 2017archiwum 2016archiwum 2015archiwum 2014archiwum 2013archiwum 2012archiwum 2011archiwum 2010


Wiadomości

Orły do piór

(2012-05-31)

Działający na polskim rynku wydawcy przegapili okazję związaną z Mistrzostwami Europy. Próżno szukać w księgarniach autobiograficznej książki któregoś z piłkarzy Franciszka Smudy, którzy 8 czerwca wybiegną na murawę Stadionu Narodowego.

Działający na polskim rynku wydawcy przegapili okazję związaną z Mistrzostwami Europy. Próżno szukać w księgarniach autobiograficznej książki któregoś z piłkarzy Franciszka Smudy, którzy 8 czerwca wybiegną na murawę Stadionu Narodowego.

W przeciwieństwie np. do Anglii i Hiszpanii w Polsce ukazują się wspomnienia piłkarzy, którzy zakończyli swoją karierę. Przykładem jest wydana w kwietniu książka "Spalony" napastnika Andrzeja Iwana, który grał w reprezentacji Polski w dalekich latach 70. i 80.

W drużynie Smudy są piłkarze, których życie wywołuje zainteresowanie wielu tysięcy kibiców. Broniący dostępu do bramki londyńskiego Arsenalu Wojciech Szczęsny wychował się na boisku – jego ojciec, także bramkarz Maciej Szczęsny, przez wiele lat był podporą warszawskiej Legii. Błyskotliwa, nie pozbawiona dramatycznych momentów (choćby złamane obie ręce w czasie podnoszenia sztangi na treningu) kariera urodzonego w 1990 r. piłkarza z prestiżowej Premier League, to historia na ciekawę książkę.

Cała piłkarska Polska dopingowała w tym roku Borussię Dortmund z trójką znakomitych rodaków: Łukaszem Piszczkiem, dotkniętym przerażającą rodzinną tragedią Jakubem Błaszczykowskim i Robertem Lewandowskim. Bramki zdobyte przez "Lewego" utorowały Borussi drogę do tytułu mistrzowskiego. Sześć lat temu Legia sprzedała tego piłkarza trzecioligowemu Zniczowi Pruszków za… pięć tysięcy złotych. Obecnie wartość transferową Lewandowskiego wycenia się na kilkanaście milionów euro.

Życie piłkarskich gwiazd przypomina bajkę o Kopciuszku – wychowywani najczęściej w zwykłych rodzinach chłopcy w wieku dwudziestu paru lat zostają opromienionymi światową sławą, otoczonymi pięknymi kobietami milionerami. To najlepszy – jak pierwszy pocałunek Kopciuszka i Księcia – moment na autobiografię. W przeciwieństwie do bajkowej pary życie wielkich piłkarzy nie zawsze jest długie i szczęśliwe. (ike)Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>

o nas   |   współpraca   |   partnerzy   |   patronaty   |   reklama   |   dla mediów   |   kontakt © 2010-2020 IKE - Usługi Literackie