Piszemy Wspomnienia

środa, 27 maja 2020

wiadomości opinie prezentacje konkursy historia mówiona pamiętnik 2.0 w księgarni
najnowszearchiwum 2019archiwum 2018archiwum 2017archiwum 2016archiwum 2015archiwum 2014archiwum 2013archiwum 2012archiwum 2011archiwum 2010


Wiadomości

Pamiętniki na obrazach

(2011-08-12)

W piątek w warszawskiej Zachęcie została otwarta wystawa najnowszych prac Agaty Bogackiej zatytułowana "Pamiętniki". Obrazy powstały pod wpływem tekstów autobiograficznych, w tym dziennika babki malarki Pauliny Żuławskiej.

W piątek w warszawskiej Zachęcie została otwarta wystawa najnowszych prac Agaty Bogackiej zatytułowana "Pamiętniki". Obrazy powstały pod wpływem tekstów autobiograficznych, w tym dziennika babki malarki Pauliny Żuławskiej.


Dziennik Pauliny Żuławskiej odnaleziono dopiero w trakcie porządkowania dokumentów po jej śmierci. Nikt z członków rodziny wcześniej nie wiedział o jego istnieniu. Autorka utrwaliła m.in. opuszczenie w okresie Powstania Warszawskiego rodzinnego domu i kilkunastodniową tułaczkę zakończoną w Podkowie Leśnej.

Pamiętnikarski opis geografii tej wędrówki stał się inspiracją dla Agaty Bogackiej, która namalowała obraz wyznaczający trasę pokonaną przez Paulinę Żuławską. W podobny sposób plastyczka przeniosła na płótno wspomnienia wojenne amerykańskiego prawnika Thomasa Buergenthala i dziennik litewskiego artysty Jonasa Mekasa.

W wywiadzie dla radia TOK FM Agata Bogacka podkreśliła, że obrazy-mapy to symboliczne zapisy życiowych wędrówek. Zwróciła przy tym uwagę na intymność pamiętnika - nie tylko w czasie jego pisania w tajemnicy przed innymi, ale także czytania tekstu przez przypadkowego znalazcę, który wchodzi w życie innej osoby.

Kuratorka wystawy w Zachęcie Joanna Korjak interpretuje prace Agaty Bogackiej głębiej: "przywołane autobiograficzne wątki są jedynie pretekstem do bardziej uniwersalnej refleksji na temat ludzkiej pamięci. Malarkę interesuje sposób rejestrowania, a następnie odtwarzania z pamięci pewnych obrazów i wynikające z tego procesu zniekształcenia".

Wystawa "Pamiętniki" potrwa do 9 października. (ike)
Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>

o nas   |   współpraca   |   partnerzy   |   patronaty   |   reklama   |   dla mediów   |   kontakt © 2010-2020 IKE - Usługi Literackie