Piszemy Wspomnienia

piątek, 05 czerwca 2020

wiadomości opinie prezentacje konkursy historia mówiona pamiętnik 2.0 w księgarni
najnowszearchiwum 2019archiwum 2018archiwum 2017archiwum 2016archiwum 2015archiwum 2014archiwum 2013archiwum 2012archiwum 2011archiwum 2010


Wiadomości

Pamiętniki wdów i sierot

(2011-02-09)

Spośród 56 prac, które wpłynęły na konkurs "Moje życie po wypadku" dla wdów i sierot po górnikach, jury wybrało do drugiego etapu 21. Lista laureatów zostanie ogłoszona do końca lutego.

Spośród 56 prac, które wpłynęły na konkurs "Moje życie po wypadku" dla wdów i sierot po górnikach, jury wybrało do drugiego etapu 21. Lista laureatów zostanie ogłoszona do końca lutego.

Autorzy dziesięciu najwyżej ocenionych pamiętników otrzymają po 5 tys. złotych. 27 wspomnień napisały wdowy po górnikach, 23 – ich dzieci, zaś 6 – ratownicy górniczy.

- Liczba nadesłanych prac była większa, niż oczekiwaliśmy – powiedziała PiszemyWspomnienia.pl koordynator konkursu Sylwia Jarosławska-Sobór z Głównego Instytutu Górnictwa. – Autorzy, decydując się na pisanie, musieli zmierzyć się z bolesnymi wspomnieniami.

Obawa przed narażeniem na stres i cierpienie była przyczyną rezygnacji ze zorganizowania konkursu w 2008 r., gdy po raz pierwszy pojawił się pomysł pisania wspomnień przez wdowy po górnikach. W ub.r. zwyciężył pogląd, że pamiętniki są potrzebne, by zwrócić uwagę pracodawcom na odpowiedzialność za bezpieczeństwo pracowników oraz uświadomić górnikom, jak ciężkie konsekwencje moralne i materialne dla ich rodzin ma śmiertelny wypadek.

W ciągu minionych 30 lat w kopalniach węgla kamiennego zginęło ponad 1,5 tys. górników. Liczbę wdów i sierot po górnikach szacuje się na ponad 4,5 tys. Pomaga im Fundacja Rodzin Górniczych, która bierze udział w organizacji konkursu.

Wszystkie pamiętniki zostaną poddane analizie ekspertów. W oparciu o nie sporządzą raport zawierający propozycje rozwiązań, mogących m.in. ułatwić życie rodzin górników, którzy zginęli w czasie pracy.

We wrześniu br. konkursowe pamiętniki wraz z raportem zostaną opublikowane w książce. (ike)Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>

o nas   |   współpraca   |   partnerzy   |   patronaty   |   reklama   |   dla mediów   |   kontakt © 2010-2020 IKE - Usługi Literackie