Piszemy Wspomnienia

środa, 05 sierpnia 2020

wiadomości opinie prezentacje konkursy historia mówiona pamiętnik 2.0 w księgarni
najnowszearchiwum 2019archiwum 2018archiwum 2017archiwum 2016archiwum 2015archiwum 2014archiwum 2013archiwum 2012archiwum 2011archiwum 2010


Wiadomości

Powrót na Frascati

(2011-02-01)

Ewa Kuryluk na dobre związała się z Wydawnictwem Literackim. Jeszcze w lutym w tej oficynie pojawi się jej książka "Goldi", która – wydana przez Twój Styl - w 2005 r. otrzymała nominację do nagrody literackiej Nike.

Ewa Kuryluk na dobre związała się z Wydawnictwem Literackim. Jeszcze w lutym w tej oficynie pojawi się jej książka "Goldi", która – wydana przez Twój Styl - w 2005 r. otrzymała nominację do nagrody literackiej Nike.

W 2009 r. nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się późniejsza autobiograficzna książka Ewy Kuryluk - "Frascati". Frascati to malownicza uliczka w Warszawie, położona obok siedziby Sejmu. Tu po wojnie zamieszkała rodzina Ewy Kuryluk. Jej ojciec, Karol Kuryluk, w 1933 r. założył we Lwowie pismo społeczno-kulturalne "Sygnały". W czasie okupacji hitlerowskiej pomagał w ucieczce Żydom zamkniętym we lwowskim getcie. Wśród uratowanych przez niego była późniejsza żona – Maria Kuryluk, pochodząca z zamożnej rodziny z Bielska. Po wojnie ojciec Ewy Kuryluk był m.in. ministrem kultury, ambasadorem w Austrii i dyrektorem Państwowego Wydawnictwa Naukowego.

"Goldi" (tak nazywano chomika), podobnie jak "Frascati", opowiada o rodzinnym domu Kuryluków, ale koncentruje się na wydarzeniach z okresu wczesnego dzieciństwa autorki. Podczas pracy nad tą książką Ewa Kuryluk odkryła, że jej ojciec za pomoc Żydom otrzymał tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.

Ewa Kuryluk - malarka, pisarka, historyk sztuki - mieszka obecnie w Paryżu, Nowym Jorku i Krakowie. (ike)



Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wiem



e-poczta




w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>

o nas   |   współpraca   |   partnerzy   |   patronaty   |   reklama   |   dla mediów   |   kontakt © 2010-2020 IKE - Usługi Literackie