Piszemy Wspomnienia

niedziela, 25 sierpnia 2019

wiadomości opinie prezentacje konkursy historia mówiona pamiętnik 2.0 w księgarni
najnowszearchiwum 2018archiwum 2017archiwum 2016archiwum 2015archiwum 2014archiwum 2013archiwum 2012archiwum 2011archiwum 2010


Wiadomości

Rolicki vs Urban

(2013-03-12)

W kwietniu w salonach EMPIK pojawią się autobiograficzne wywiady rzeki Janusza Rolickiego i Jerzego Urbana. Obie książki wzajemnie się uzupełniają.

W kwietniu w salonach EMPIK pojawią się autobiograficzne wywiady rzeki Janusza Rolickiego i Jerzego Urbana. Obie książki wzajemnie się uzupełniają.

Rolicki (rocznik 1938) i Urban (1933) poznali się na początku lat 60. w redakcji "Polityki". Urban był już znanym dziennikarzem, Rolicki początkującym reporterem, który zrobił oszałamiającą karierę dzięki reportażom wcieleniowym (wcielił się m.in. w konwojenta bydła rzeźnego, pomocnika murarza, bezdomnego na Dworcu Głównym, skorumpowanego inspektora PZU).

Urban i Rolicki byli jedynakami. Urban pochodził z łódzkiej rodziny zasymilowanych Żydów, Rolicki urodził się w Wilnie w rodzinie o silnych tradycjach niepodległościowych. Ojciec Urbana był lewicowym dziennikarzem, Rolickiego – dziennikarzem-piłsudczykiem (Rolicki po raz pierwszy zobaczył go w trumnie, w czasie pogrzebu).

Urban przeżył wojnę z rodzicami we Lwowie. Rolickiego matka wywiozła nielegalnie w 1942 r. z Wilna do Warszawy (w Wilnie pozostał ojciec). Powstanie warszawskie Rolicki spędził w sąsiedztwie barykady, w jego mieszkaniu kwaterowały zmieniające się oddziały powstańców. W ostatnim dniu walk stracił matkę. Po wyzwoleniu wychowywała go w Zakopanem siostra matki, więźniarka-lekarka w Auschwitz.

W latach 70. Rolicki kierował publicystyką kulturalną w telewizji i zapewniał Urbanowi częsty udział w oglądanych przez miliony widzów programach. Urban, doceniając wyjątkową rolę Rolickiego (takiej kultury i rozrywki jak w TVP nie było wówczas w żadnej telewizji tzw. krajów demokracji ludowej), wysunął jego kandydaturę do nagrody "Polityki". Rolicki został jej laureatem.

Po Sierpniu 1980 r. Rolicki, uznany przez nowe władze PRL za relikt epoki Gierka i Szczepańskiego, musiał pożegnać się z telewizją, pracował w tygodniku "Kultura". Urban w okresie "Solidarności" został rzecznikiem prasowym rządu, był nim do 1989 r. jako jeden z filarów ekipy gen. Wojciecha Jaruzelskiego. 14 grudnia 1981 r., w pierwszym dniu roboczym po ogłoszeniu stanu wojennego, Rolicki rozwiązywał (m.in. z Ryszardem Kapuścińskim) organizację PZPR w "Kulturze", oddał legitymację partyjną. Nie poddał się weryfikacji, przeszło dwa lata pozostawał bez pracy.

Choć Rolicki i Urban przez lata byli kolegami, a w ich biografiach można znaleźć wiele wspólnych elementów, to jednak po lekturze obu wywiadów rzek okaże się, że są ulepieni z innej gliny.

Wywiad z Urbanem wydaje Czerwone i Czarne, zaś wywiad z Rolickim (napisany przez Krzysztofa Pilawskiego, redaktora portalu piszemywspomnienia.pl) oficyna Demart. (ike)


Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>

o nas   |   współpraca   |   partnerzy   |   patronaty   |   reklama   |   dla mediów   |   kontakt © 2010-2019 IKE - Usługi Literackie

Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0