Piszemy Wspomnienia

poniedziałek, 01 czerwca 2020

wiadomości opinie prezentacje konkursy historia mówiona pamiętnik 2.0 w księgarni
najnowszearchiwum 2019archiwum 2018archiwum 2017archiwum 2016archiwum 2015archiwum 2014archiwum 2013archiwum 2012archiwum 2011archiwum 2010


Wiadomości

Spowiedź żydowskiego policjanta

(2011-06-29)

W lipcu nakładem Ośrodka KARTA ukaże się kolejne wydanie wspomnień Calka Perechodnika, żydowskiego policjanta w getcie otwockim, który przyczynił się do śmierci własnej rodziny.

W lipcu nakładem Ośrodka KARTA ukaże się kolejne wydanie wspomnień Calka Perechodnika, żydowskiego policjanta w getcie otwockim, który przyczynił się do śmierci własnej rodziny.

Calek Perechodnik - mieszkaniec podwarszawskiego Otwocka, w którym urodził się w 1916 r. - był nie tylko ofiarą hitleryzmu, ale jednocześnie także pomocnikiem zbrodniarzy. Jako funkcjonariusz żydowskiego Ghetto Polizei uczestniczył w przeprowadzonej 19 sierpnia 1942 r. akcji likwidacyjnej otwockiego getta. Konwojował kilka tysięcy otwockich Żydów, wśród których byli jego znajomi oraz najbliższa rodzina – żona i dwuletnia, urodzona w getcie, córka. Wszyscy zostali załadowani do bydlęcych wagonów i przewiezieni do obozu zagłady w Treblince.

Po likwidacji getta w Otwocku Perechodnik – z pomocą Polaków – przedostał się do Warszawy i ukrywał w prywatnym mieszkaniu. W nim, w okresie od maja do października 1943 r., spisał wspomnienia. Przekazał je na przechowanie polskiemu przyjacielowi. Perechodnik brał udział w Powstaniu Warszawskim, zginął we wrześniu 1944 r.

Pierwsze dwa wydania wspomnień Perechodnika z 1993 i 1995 r. (nosiły tytuł "Czy ja jestem mordercą?") zawierały luki i przeinaczenia tekstu. Błędy naprawiono w trzecim wydaniu w 2004 r., które zatytułowano "Spowiedź" – posiadacze poprzednich edycji w zamian za starą książkę mogli otrzymać bezpłatnie nową.

Obecne wydanie "Spowiedzi" ukazuje się także w wersji nieokaleczonej, opartej na oryginalnych zapisach autora. (ike)Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>

o nas   |   współpraca   |   partnerzy   |   patronaty   |   reklama   |   dla mediów   |   kontakt © 2010-2020 IKE - Usługi Literackie