Piszemy Wspomnienia

poniedziałek, 25 maja 2020

wiadomości opinie prezentacje konkursy historia mówiona pamiętnik 2.0 w księgarni
najnowszearchiwum 2019archiwum 2018archiwum 2017archiwum 2016archiwum 2015archiwum 2014archiwum 2013archiwum 2012archiwum 2011archiwum 2010


Wiadomości

Twarz jest najważniejsza

(2010-09-06)

W najbliższy czwartek w księgarniach pojawi się polski przekład autobiograficznej książki prof. Marii Siemionow „Twarzą w twarz. Moja droga do pierwszego pełnego przeszczepu twarzy”. Wydał ją krakowski Znak.

W najbliższy czwartek w księgarniach pojawi się polski przekład autobiograficznej książki prof. Marii Siemionow „Twarzą w twarz. Moja droga do pierwszego pełnego przeszczepu twarzy”. Wydał ją krakowski Znak.

60-letnia Polka, absolwentka Akademii Medycznej w Poznaniu, od wielu lat mieszkająca w USA, w grudniu 2008 r. kierowała zespołem chirurgów, który dokonał w Cleveland przeszczepu 80 proc. powierzchni twarzy (m.in. powiek, nosa, szczęki z zębami, wargi) pacjentce postrzelonej przez męża. Było to zwieńczenie dwudziestoletnich przygotowań prof. Siemionow do tego typu operacji. Przez kilka dni jej nazwisko nie schodziło z czołówek serwisów informacyjnych na całym świecie.

Prof. Maria Siemionow rozpoczynała praktykę chirurgiczną od przyszywania obciętych w czasie wypadków kończyn (w książce opisuje m.in., jak przyszywała dłoń fińskiemu drwalowi), jednak to przeszczep twarzy stał się jej powołaniem. W ubiegłorocznym wywiadzie dla tygodnika „Przekrój” tłumaczyła: „Twarz jest najważniejszym elementem kontaktu człowieka ze światem i najważniejszą częścią ciała dla zewnętrznego wizerunku człowieka oraz w ogromnej mierze dla formowania psychologicznego obrazu samego siebie ze wszystkimi tego konsekwencjami”. W rozmowie z miesięcznikiem „Pani” opublikowanym w ubiegłym miesiącu prof. Siemionow zapewniła, że jej pacjentka z przeszczepioną twarzą „znowu żyje normalnie, wychodzi z domu, uczestniczy w życiu towarzyskim, robi zakupy”.

Autobiografia „Twarzą w twarz” ukazała się po raz pierwszy w 2009 r. w języku angielskim w wydawnictwie Kaplan Publishing.


Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>

o nas   |   współpraca   |   partnerzy   |   patronaty   |   reklama   |   dla mediów   |   kontakt © 2010-2020 IKE - Usługi Literackie