Piszemy Wspomnienia

piątek, 06 grudnia 2019

wiadomości opinie prezentacje konkursy historia mówiona pamiętnik 2.0 w księgarni
najnowszearchiwum 2018archiwum 2017archiwum 2016archiwum 2015archiwum 2014archiwum 2013archiwum 2012archiwum 2011archiwum 2010


Wiadomości

Tymon ze skasowanym licznikiem

(2013-10-25)

"Gdyby nie zen, pewnie roztrzaskałbym się o ścianę. Od zawsze rozpierały mnie energia i ADHD. Bez przerwy coś mi bulgotało w głowie" – mówi Tymon Tymański Rafałowi Księżykowi w wywiadzie rzece "Autobiografia. ADHD", który pojawi się w księgarniach 6 listopada.

"Gdyby nie zen, pewnie roztrzaskałbym się o ścianę. Od zawsze rozpierały mnie energia i ADHD. Bez przerwy coś mi bulgotało w głowie" – mówi Tymon Tymański Rafałowi Księżykowi w wywiadzie rzece "Autobiografia. ADHD", który pojawi się w księgarniach 6 listopada.

Na blogu muzyk opowiedział o swojej postawie autobiograficznej. Jego zdaniem polskie autobiografie "to dziełka, w których autorzy czy współautorzy zazwyczaj stroją się w piórka ludzi mądrych, nieomylnych, cudownych, szczodrych, najuczciwszych w świecie. Albo starają się nikogo nie urazić, albo wręcz przeciwnie, jadą po sobie".

Odnosząc się do własnej książki, Tymański stwierdził, że trzymał się buddyjskiej zasady Drogi Środka: "tam, gdzie czułem, że mam do wypowiedzenia jakąś opinię, wyrażałem ją bez specjalnego owijania w bawełnę". Jednak każdą opinię przemyślał wiele razy: "moim zamiarem nie jest obrażanie, ranienie czy szydzenie z ludzi bliskich i obcych, ale bardziej wyrażanie jakiejś umykającej, nieuchwytnej prawdy".

Tymański dostrzega wyraźną różnicę gatunkową między klasyczną autobiografią a wywiadem rzeką: "Autobiografia to nie do końca trafne określenie; książka Rafała i moja jest w istocie rzeczy bardzo obszernym wywiadem, który powstawał w ciągu kilkunastu miesięcy dociekliwych i merytorycznych przepytywań. […] Gdy wywiad został spisany, dostałem jego tekst do autoryzacji. Tu dopadł mnie Pan Pedant, mój wewnętrzny edytor, który przez dwa miesiące obrabiał i cyzelował osiemnaście rozdziałów przyszłej książki niczym półszlachetny kamień".

Muzyk traktuje autobiografię jako podsumowanie dotychczasowego życia. Z tego faktu wysnuł następujący wniosek: "Teraz wypada mi albo szybko umrzeć, albo rzucić się w wir nowych zdarzeń, bowiem wszystko wstecz zostało skrzętnie opisane! Czuję się jak samochód ze skasowanym licznikiem….". (ike)


Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>

o nas   |   współpraca   |   partnerzy   |   patronaty   |   reklama   |   dla mediów   |   kontakt © 2010-2019 IKE - Usługi Literackie