Piszemy Wspomnienia

sobota, 04 lipca 2020

wiadomości opinie prezentacje konkursy historia mówiona pamiętnik 2.0 w księgarni
najnowszearchiwum 2019archiwum 2018archiwum 2017archiwum 2016archiwum 2015archiwum 2014archiwum 2013archiwum 2012archiwum 2011archiwum 2010


Wiadomości

Wielkanoc w pamiętnikach

(2011-04-18)

"Wielkanoc po polsku, czyli świąteczny armagedon" – to tytuł publikacji w najnowszym numerze "Newsweeka", który przedstawia polskie zwyczaje wielkanocne, opierając się m.in. na stare pamiętniki.

"Wielkanoc po polsku, czyli świąteczny armagedon" – to tytuł publikacji w najnowszym numerze "Newsweeka", który przedstawia polskie zwyczaje wielkanocne, opierając się m.in. na stare pamiętniki.

Tygodnik, przypominając upowszechniony w XVII w. zwyczaj święcenia w Wielką Sobotę przez proboszczów potraw w domach wiernych, które kończyło się wspólną biesiadą, przywoływał słowa zgorszonego biskupa płockiego Andrzeja Załuckiego, że po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu księża są niezdolni do odprawienia mszy.

Opisując zwyczaje wielkanocne w okresie panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego, "Newsweek" przypomniał wspomnienia z dzieciństwa Juliana Ursyna Niemcewicza, który zapamiętał okładających się w Wielki Piątek po plecach pejczami uczestników drogi krzyżowej w Brześciu.

Gdy gospodynie na początku Wielkiego Tygodnia zaczynały piec ciasta, „każdy mąż sprytny i zrównoważony starał się wymknąć na ten czas od żony" – pisał we wspomnieniach "Wielkanoc we dworze polskim na Litwie" Adam Habdank.

Panowie nie byli zresztą w kuchni pożądani. Anna Potocka z majątku pod Lubaczowem zapamiętała swoją reakcję na hałaśliwe wejście do kuchni męża: "Zatkałam mu usta ręką i na palcach wyprowadziłam z kuchni, a to baba rosła i bałam się, że się otrzęsie i opadnie". (ike)Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>

o nas   |   współpraca   |   partnerzy   |   patronaty   |   reklama   |   dla mediów   |   kontakt © 2010-2020 IKE - Usługi Literackie