Piszemy Wspomnienia

wtorek, 02 czerwca 2020

wiadomości opinie prezentacje konkursy historia mówiona pamiętnik 2.0 w księgarni
najnowszearchiwum 2019archiwum 2018archiwum 2017archiwum 2016archiwum 2015archiwum 2014archiwum 2013archiwum 2012archiwum 2011archiwum 2010


Wiadomości

Wojna jak zaklęcie

(2011-07-29)

31 lipca, w przeddzień 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w stolicy zostanie zorganizowana gra miejska połączona z prezentacją książki Michała Rusinka "Zaklęcie na W" opartej na prawdziwej historii.

31 lipca, w przeddzień 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, w stolicy zostanie zorganizowana gra miejska połączona z prezentacją książki Michała Rusinka "Zaklęcie na W" opartej na prawdziwej historii.

W listopadzie i grudniu 2009 r. – w ramach Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego – zarejestrowano wspomnienia wojenne Włodzimierza Dusiewicza, który po wysiedleniu przez hitlerowców z Grodziska Wielkopolskiego wraz z rodziną znalazł się w Warszawie, a w czasie Powstania walczył w Szarych Szeregach.

Jego relacja posłużyła Michałowi Rusinkowi do napisania książki o małym Włodku, który 1 września 1939 r. nie poszedł do trzeciej klasy, bo wybuchła wojna.

Jak podkreślił w recenzji psycholog Wojciech Eichelberger, bohater książki nie bardzo wie, czym jest wojna, w oparciu o zasłyszane rozmowy dorosłych "domyśla się, że to zaklęcie jakiegoś złego czarnoksiężnika. Zaklęcie, które sprawia, że ze świata znikają kolory i staje się czarno-biały…".

Książka Michała Rusinka została wydana w ramach serii "Muzeum Powstania Warszawskiego dla dzieci", która ma przybliżyć najmłodszym czytelnikom wojnę poprzez przedstawienie jej oczyma ich rówieśników. Wcześniej ukazały się powstałe w podobny sposób książki "Czy wojna jest dla dziewczyn?" Pawła Beręsewicza (pierwowzorem jej bohaterki jest Elżbieta Łaniewska) oraz "Asiunia" Joanny Papuzińskiej (oparta na przeżyciach autorki). (ike)Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>

o nas   |   współpraca   |   partnerzy   |   patronaty   |   reklama   |   dla mediów   |   kontakt © 2010-2020 IKE - Usługi Literackie online football manager