Piszemy Wspomnienia

czwartek, 23 stycznia 2020

wiadomości opinie prezentacje konkursy historia mówiona pamiętnik 2.0 w księgarni
najnowszearchiwum 2019archiwum 2018archiwum 2017archiwum 2016archiwum 2015archiwum 2014archiwum 2013archiwum 2012archiwum 2011archiwum 2010


Wiadomości

Wyzwolenie przez mówienie

(2013-02-27)

"W gruncie rzeczy dzieciństwo jest najpotężniejszymi kajdanami, jakie nam zafundowano" – opowiada prof. Zbigniew Mikołejko w wywiadzie rzece "Jak błądzić skutecznie", w którym elementy autobiograficzne łączą się z szerszą refleksją o życiu.

"W gruncie rzeczy dzieciństwo jest najpotężniejszymi kajdanami, jakie nam zafundowano" – opowiada prof. Zbigniew Mikołejko w wywiadzie rzece "Jak błądzić skutecznie", w którym elementy autobiograficzne łączą się z szerszą refleksją o życiu.

Pierwsze wspomnienie filozofa to kłótnia rodziców. Rozeszli się, a matka, której syn kojarzył się z mężem, wyładowywała na nim swoją złość: "Często więc słyszałem: Zabiję cię, ty Litwinie skurwysynie".

Filozof tłumaczy, dlaczego zdobył się na szczerość: "Moje dzieciństwo było tak drastyczne, tak naznaczone poniżeniem, przemocą, nędzą i strachem, że do końca życia będę musiał do niego powracać, starając się z niego jakoś wyzwolić. I nie widzę innej możliwości, jak arcyszczere mówienie o tym. Nie da się uciec od jego powracających widm - trzeba zdobyć się na odwagę i przyjrzeć ich obliczom".

Mikołejko na własnym przykładzie stara się przekonać, że dzieciństwo to kajdany, które skuwają nas na całe życie: "Nic tak nas nie określa jak dzieciństwo. Cała reszta to tylko przypis do dzieciństwa".

"Jak błądzić skutecznie" to efekt piętnastu rozmów przeprowadzonych latem ub.r. przez profesora z Dorotą Kowalską, dziennikarką gazety "Polska. The Times", a wydanych przez Iskry we współpracy z Agorą. W jednym w wywiadów Mikołejko tak scharakteryzował książkę: "Staram się ukazać swoje doświadczenie życiowe jako przejaw bardziej szerokich problemów: dramatów dzieciństwa, mechanizmów historii, komunistycznej smuty, wiary i niewiary, kultury słowa (opowieści i lektury), śmierci i lęku przed nią, symboliki zmysłów, a także czasu i przestrzeni". (ike)Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>

o nas   |   współpraca   |   partnerzy   |   patronaty   |   reklama   |   dla mediów   |   kontakt © 2010-2020 IKE - Usługi Literackie