Piszemy Wspomnienia

poniedziałek, 01 czerwca 2020

wiadomości opinie prezentacje konkursy historia mówiona pamiętnik 2.0 w księgarni
najnowszearchiwum 2019archiwum 2018archiwum 2017archiwum 2016archiwum 2015archiwum 2014archiwum 2013archiwum 2012archiwum 2011archiwum 2010


Wiadomości

Z Kresów do Jarocina

(2011-05-20)

Muzeum Regionalne w Jarocinie zamierza zebrać, nagrać i spisać wspomnienia mieszkańców pochodzących z terenów Kresów Wschodnich.

Muzeum Regionalne w Jarocinie zamierza zebrać, nagrać i spisać wspomnienia mieszkańców pochodzących z terenów Kresów Wschodnich.

W okresie II wojny światowej i po jej zakończeniu ziemia jarocińska była świadkiem kilku fal migracji – hitlerowcy wysiedlali stąd Polaków na teren tzw. Generalnej Guberni, później ludność niemiecka została przesiedlona stąd do Niemiec, wreszcie przybyli tu Polacy z Kresów Wschodnich.

Historie przesiedleń z Kresów Wschodnich są najsłabiej zbadanym i udokumentowanym wątkiem najnowszej historii regionu. W zbiorach muzeum w Jarocinie znajdują się jedynie nieliczne wspomnienia, a także kopie zdjęć i dokumentów ukazujących losy jarocińskich repatriantów.

Muzeum interesują relacje wojenne (wkroczenie Armii Radzieckiej na wschodnie ziemie Rzeczypospolitej i wywózki na Syberię, agresja Niemiec na ZSRR i okupacja hitlerowska Kresów, zagłada ludności żydowskiej, zbrodnie ukraińskich nacjonalistów, udział w ruchu oporu i regularnej armii) oraz powojenne – osiedlenie w nowym miejscu, nowe warunki życia, problemy z adaptacją, relacje z sąsiadami.

Osoby, które chcą się podzielić swoimi historiami, proszone są o kontakt z Muzeum Regionalnym w Jarocinie. (ike)Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>

o nas   |   współpraca   |   partnerzy   |   patronaty   |   reklama   |   dla mediów   |   kontakt © 2010-2020 IKE - Usługi Literackie