Piszemy Wspomnienia

piątek, 05 czerwca 2020

wiadomości opinie prezentacje konkursy historia mówiona pamiętnik 2.0 w księgarni
najnowszearchiwum 2019archiwum 2018archiwum 2017archiwum 2016archiwum 2015archiwum 2014archiwum 2013archiwum 2012archiwum 2011archiwum 2010


Wiadomości

Ziemia obiecana

(2011-11-28)

W Kibucu Bojowników Getta zbudowanym w Izraelu przez grupę ocalałych uczestników powstania w warszawskim getcie żyje jeszcze czterech założycieli tej komuny – sobotnia "Rzeczpospolita" opublikowała reportaż na ich temat.

W Kibucu Bojowników Getta zbudowanym w Izraelu przez grupę ocalałych uczestników powstania w warszawskim getcie żyje jeszcze czterech założycieli tej komuny – sobotnia "Rzeczpospolita" opublikowała reportaż na ich temat.

Na terenie kibucu kilka lat po wojnie powstało pierwsze w świecie muzeum poświęcone okresowi Zagłady – Dom Bojowników Getta. Obecnie ta placówka ustępuje w Izraelu rangą jedynie ośrodkowi Yad Vashem. Wśród zgromadzonych eksponatów są świadectwa (wspomnienia, nagrania) ocalałych Żydów.

Głównym inicjatorem powstania muzeum był urodzony w Wilnie Icchak (Antek) Cukierman, członek Żydowskiej Organizacji Bojowej, jeden z grupy powstańców w warszawskim getcie, którzy przeżyli jego likwidację i z pomocą polskiego ruchu oporu ocaleli. W 1949 r. Antek wraz z żoną Cywią Lubetkin i innymi bojownikami getta wyjechał do Izraela. Miejsce na kibuc znaleźli w pobliżu granicy z Libanem. Równocześnie z gospodarstwem zaczęło powstawać muzeum, w którym co roku 19 kwietnia obchodzono kolejne rocznice powstania – ta tradycja przetrwała do dziś.

Antek był pierwszą osobą w Izraelu, która zaczęła dokumentować Holocaust, zbierać świadectwa zbrodni. Sam przekazał własne świadectwo - napisał wydaną także w Polsce książkę "Nadmiar pamięci (Siedem owych lat). Wspomnienia 1939-1946". Jego żona spisała wspomnienia także w dostępnej w języku polskim książce "Zagłada i Powstanie".

Strona internetowa Domu Bojowników Getta ma kilka wersji językowych, m.in. angielską, francuską, niemiecką, hiszpańską i rosyjską. Nie znalazło się w niej miejsca na wersję polską, choć wśród stałych elementów ekspozycji są dwa ściśle związane z naszym krajem: „Warszawskie Getto” i „Sala Korczaka”. (ike)Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>

o nas   |   współpraca   |   partnerzy   |   patronaty   |   reklama   |   dla mediów   |   kontakt © 2010-2020 IKE - Usługi Literackie