Szwedzki model z polskim akcentem
        Piszemy Wspomnienia

czwartek, 23 maja 2024

Szwedzki model z polskim akcentem

Szwedzki model z polskim akcentem

(2010-09-01)


W Muzeum Marynarki Wojennej w Karlskronie Polacy mogą zostawić wspomnienia z okresu zimnej wojny – pisze w korespondencji ze Szwecji Piotr Skura.

„A teraz możesz osobiście podzielić się z nami swoimi wspomnieniami, obserwacjami i ocenami związanymi z okresem zimnej wojny” – zachęca głos ze słuchawek zwiedzających główną ekspozycję w szwedzkim Marinmuseum – Muzeum Marynarki Wojennej w Karlskronie.

Wcześniej turyści – przy pomocy elektronicznego przewodnika – mogli wysłuchać historii wpłynięcia w październiku 1981 r. do bazy wojennej w Karlskronie radzieckiego okrętu wojennego U-137. W efekcie błędów w nawigacji jednostka osiadła na mieliźnie, wywołując ogólnokrajową panikę i mobilizację szwedzkiej armii.

Autorów ekspozycji w Marinmuseum interesują historie obywateli państw, które kiedyś były po dwóch stronach żelaznej kurtyny – osobiste relacje z okresu zimnej wojny można przekazać m.in. w języku angielskim, niemieckim, rosyjskim i polskim. Aby zostawić wspomnienie, wystarczy usiąść w wyznaczonym miejscu przy mikrofonie i wcisnąć guzik.

Wspomnienia są nie tylko rejestrowane, ale i wykorzystywane. W wielkiej hali muzeum umieszczono kilka stanowisk multimedialnych. Składają się one z wysokich na dwa metry monitorów i urządzeń pozwalających turystom za pomocą elektronicznych przewodników słyszeć dźwięk emitowanych filmów - ilustrowanych zdjęciami i fragmentami kronik wspomnień zwykłych uczestników wydarzeń sprzed 29 lat. Można wysłuchać m.in. relacji żołnierza stacjonującego w październiku 1981 r. w bazie w Karlskronie, którego nagle wezwano z domu do jednostki, by wraz z innymi pilnował radzieckiego okrętu podwodnego. „Żona myślała, że to zwykłe ćwiczenia, dopóki media o wszystkim nie poinformowały. Zapanowała panika, ludzie spodziewali się wojny” – opowiada.

Polskim akcentem „hali wspomnień” jest ekspozycja poświęcona ostatniemu okresowi zimnej wojny: Szwedzi uwiecznili powstanie „Solidarności”, Okrągły Stół i wybory 4 czerwca 1989 r.
Piotr Skura
Zdjęcie autora
Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>