Czarna księga spółdzielców
        Piszemy Wspomnienia

niedziela, 25 lutego 2024

Czarna księga spółdzielców

Czarna księga spółdzielców

(2012-06-27)


Do 30 listopada można nadsyłać prace na konkurs na wspomnienia spółdzielców z okresu transformacji zorganizowany przez Towarzystwo Spółdzielców.

Do 30 listopada można nadsyłać prace na konkurs na wspomnienia spółdzielców z okresu transformacji zorganizowany przez Towarzystwo Spółdzielców.

Adresatami konkursu są byli i obecni działacze samorządu spółdzielczego, spółdzielcy działający w środowiskach miejskich, małomiasteczkowych i na wsi.

Przemiany ustrojowe po 1989 r. były wstrząsem dla struktur spółdzielczych ukształtowanych w PRL: nowe mechanizmy prawne i gospodarcze doprowadziły do likwidacji szeregu z nich i utraty znacznej części majątku. Gwałtownie spadło zatrudnienie w sektorze spółdzielczym, skurczył się jego udział w tworzeniu dochodu narodowego. Jednak wiele spółdzielni (choćby istniejące od 1907 r. sklepy "Społem") przetrwało. Pojawiły się też nowe, np. banki spółdzielcze, spółdzielnia "Polityka" wydająca z powodzeniem wielki tygodnik społeczno-polityczny.

Za tymi procesami kryją się losy wielu tysięcy osób walczących o swoją pozycję na rynku pracy. "Minione lata obfitowały w dramatyczne wydarzenia w środowiskach spółdzielczych, w skali jednostkowej i zbiorowej. Warto utrwalić pamięć o nich!" – zachęcają organizatorzy konkursu, prosząc: "napiszcie o sprawach zasadniczych dla przetrwania i pozornie błahych. Interesuje nas zwłaszcza przebieg procesu transformacji, czy pamiętano o poszanowaniu dotychczasowego dorobku, własności mienia spółdzielczego, wartości i zasad spółdzielczego działania oraz celach spółdzielni".

Zarząd Towarzystwa Spółdzielców sądzi,że opisane zdarzenia "układać się będą w mozaikę losów polskich spółdzielców". Najciekawsze prace zostaną nagrodzone i ogłoszone drukiem.
(ike)Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>