Kroniki strażackie
        Piszemy Wspomnienia

niedziela, 25 lutego 2024

Kroniki strażackie

Kroniki strażackie

(2012-07-27)


Trwa dziewiętnasta edycja konkursu na pamiętniki i wspomnienia "Z dziejów Ochotniczych Straży Pożarnych" oraz konkursu kronik OSP.

Trwa dziewiętnasta edycja konkursu na pamiętniki i wspomnienia "Z dziejów Ochotniczych Straży Pożarnych" oraz konkursu kronik OSP.

Kroniki oraz relacje, pamiętniki i wspomnienia należy składać do końca lipca w oddziałach wojewódzkich Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP (trzeba to zrobić za pośrednictwem powiatowej struktury Związku). Stu najlepszych kronikarzy i pamiętnikarzy spotka się 28-30 września w Opatowie. Tam też odbędzie się sesja popularnonaukowa poświęcona kronikom i pamiętnikom OSP.

Organizator konkursów - Związek OSP - chce z ich pomocą uzupełnić niedostatek opracowań historycznych dotyczących OSP. Ich tradycja sięga pierwszej połowy XIX w. Obecnie w Polsce działa około 19 tys. jednostek OSP skupiających 800 tys. strażaków.

OSP to nie tylko gaszenie pożarów, ale także chóry, orkiestry, zespoły artystyczne i sportowe. W wielu polskich wsiach remiza pozostaje wciąż najważniejszą placówką kulturalną i rozrywkową.

Związek OSP poza konkursami organizuje corocznie warsztaty i szkolenia dla osób troszczących się o historię ochotniczej straży. Od 19 do 25 sierpnia w Przewięzi odbędzie się kurs dla opiekunów izb tradycji i kronikarzy OSP. Dzięki tym wysiłkom wiele środowisk zawodowych i społecznych w Polsce może pozazdrościć strażakom dorobku kronikarsko-pamiętnikarskiego. (ike)

Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>