DOWÓD TOŻSAMOŚCI
        Piszemy Wspomnienia

czwartek, 07 listopada 2024

DOWÓD TOŻSAMOŚCI

Pani badania potwierdziły, że najczęściej przywoływane wspomnienia są związane z silnymi emocjami. Towarzyszą one szczególnie „pierwszym razom” – pierwszy raz idziemy do szkoły, pierwszy raz wyjeżdżamy na wakacje bez rodziców, pierwszy raz się zakochujemy. To dlatego osoby starsze często lepiej zapamiętują wydarzenia z dzieciństwa i wczesnej młodości niż okresu późniejszego?



Zazwyczaj jest tak, że owe „pierwsze razy”, przecież traktowane przez nas jako coś zasadniczo różniącego się od codzienności i zwykłego biegu zdarzeń, jako coś zaskakującego, zdumiewającego czy wyjątkowego, nie tylko są zapisywane w pamięci na uprzywilejowanej pozycji, lecz również zanurzane w klimacie niezwykłych emocji i uczuć. Ponadto wspomnienia tego, co zdarzyło się jako „pierwsze”, są przywoływane częściej niż inne oraz częściej niż inne są przedmiotem autoprezentacyjnych opowieści. A jeśli są często przywoływane, relacjonowane i poddawane refleksjom, to tym samym stają się coraz łatwiej dostępne i lepiej utrwalone. Nie trzeba specjalnego wysiłku ani energii, aby je przywołać, przemyśleć czy nimi się podzielić. A już zwłaszcza w starszym wieku…



Ponadto starsze osoby prowadzą raczej uregulowany styl życia i mają codziennie sporo czasu. Za sobą mają go mnóstwo, przed sobą niewiele. Nieczęsto zdarzają się im „pierwsze razy”, a zwykłe i powtarzalne dni nie dostarczają wydarzeń na tyle istotnych, by były warte szczególnego uprzywilejowania. Dlatego chętniej i częściej sięgają w przeszłość, w której zawsze można znaleźć coś przyjemnego. To jasne, że z racji wyjątkowej dostępności najpierw będą się im nasuwały na myśl wspomnienia o „pierwszych razach”.



Z wielu badań psychologicznych wynika, że jeśli przekroczymy próg pięćdziesięciu lat, to możemy u siebie obserwować efekt reminiscencji, który polega na o wiele bardziej wyraźnym blasku wspomnień zawartych w magicznym okresie, rozpoczynającym się wraz z dojrzewaniem (11-12 lat) i trwającym według jednych badaczy do około 25, a według innych – do 35 roku życia. Nie ma w tym nic dziwnego, jeśli uświadomimy sobie, ile wówczas przeżywamy „pierwszych razów”, wzlotów i upadków, nieoczekiwanych odmian losu i nagłych zwrotów akcji. Ile osób poznajemy, w ile nowych środowisk wchodzimy, jak wiele nawiązujemy relacji, przeprowadzamy się i wracamy, rozstajemy się i witamy…




« poprzednia12345678następna »


Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wiem



e-poczta




w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>