WSZCZEPIONE WSPOMNIENIA
        Piszemy Wspomnienia

poniedziałek, 26 lipca 2021

WSZCZEPIONE WSPOMNIENIA

Nacisk – polityków, mediów, instytucji publicznych, historyków, ludzi kultury – na świadków wydarzeń, sugerowanie im, jak powinni patrzeć na wydarzenia z przeszłości, traktuję jak wszczepianie wspomnień.
- Można to i tak ująć, ale nie wydaje mi się, by było to szczególną cechą społeczeństwa polskiego. Każde społeczeństwo buduje wizję własnej przeszłości i wywiera presję na obywateli, podpowiadając, jak ta historia powinna być opowiadana, w jaki nurt powinni wpisywać swoje narracje. Każde państwo chce, by historie indywidualne pasowały do preferowanej wizji historii zbiorowej.

Wstyd i wina
Jeśli w fałszowaniu wspomnień, a co za tym idzie tożsamości, nie ma niczego nienaturalnego, to po co napisał pan książkę poświęconą wyparciu z pamięci ważnego okresu i wątku polskiej historii?
- Bo przypominanie jest tak samo naturalne jak wypieranie i zapominanie. Zawsze znajdą się osoby przypominające o pewnych zapomnianych albo niewypowiadanych fragmentach zbiorowego doświadczenia, budujące trochę inną opowieść o przeszłości i tożsamości, starające się wprowadzić ją do debaty publicznej. Ja właśnie taką próbę podjąłem.

Obszar niepamięci, o którym pan pisze, dotyczy rewolucji społecznej w Polsce w latach 1939-1956, czyli okresie, który – zgodnie z powszechnie powielanym obecnie przekazem – był okupacją: niemiecką i radziecką.
- Samo użycie pojęcia rewolucja społeczna powoduje pewną zmianę dyskursu, bo nasza narracja historyczna jest zbudowana na wizji Polski uciemiężonej przez obcych i z nimi walczącej. W zależności od tego, która strona aktualnego politycznego sporu bierze aktualnie górę, mówimy, że albo udało nam się w końcu wyzwolić, albo nie udało.

Jedni proszą Boga o błogosławieństwo dla wolnej ojczyzny, inni modlą się o jej zwrócenie...
- Ja nie biorę udziału w tej debacie, bo interesuje mnie perspektywa głębokiej przemiany społecznej o charakterze rewolucyjnym. Zmiany społeczeństwa feudalnego czy też agrarnego w społeczeństwo mieszczańskie. Ta perspektywa pozwala mi na inne spojrzenie na cały ten okres.

Pierwszym ważnym etapem tej zapomnianej (prześnionej) rewolucji miało być – według pana – przejęcie przez ludność polską domów, majątków i pozycji społecznej wymordowanych przez nazistów polskich Żydów. Hitler torujący drogę rewolucji społecznej – podobna teza wywołuje odruchowy sprzeciw.
- Bo kompletnie nie wpisuje się w podstawową narrację o historii Polski, w której jest jeden naród polski ciemiężony przez różnego rodzaju obcych. W tej roli występują także Żydzi. Nie zmienia to jednak faktu, że postrzegane przez etniczną ludność polską jako obce mieszczaństwo żydowskie zostało zlikwidowane, a w jego miejsce weszli Polacy. W dokumentach proces przejmowania przestrzeni żydowskiej przez Polaków jest bardzo dobrze opisany. Miał on różne wymiary. Na przykład, wójtowie gmin, na terenie których doszło do Zagłady miejscowej ludności żydowskiej, bardzo często otrzymywali funkcję zarządzania majątkiem żydowskim. A patrząc na to z „lotu ptaka”: na wsi były trzy miliony bezrolnych i bezrobotnych. Ten problem został rozwiązany poprzez zajęcie mienia żydowskiego oraz poniemieckiego, a także reformę rolną..


« poprzednia12345następna »


Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>