WSZCZEPIONE WSPOMNIENIA
        Piszemy Wspomnienia

niedziela, 25 lipca 2021

WSZCZEPIONE WSPOMNIENIA

Ona już się dokonuje m.in. poprzez idealizowanie ziemiaństwa i potępienie reformy rolnej, która je unicestwiła. Choć pozostaje ona obowiązującym prawem, moralnie ją
zdelegalizowano.

- Cofnięcie reformy rolnej wydaje mi się mimo wszystko niemożliwe. W Polsce nie ma żadnej siły politycznej, która byłaby w stanie przeprowadzić tę zmianę. Musiałaby ona wywołać ogromny opór chłopskiego elektoratu. Tak naprawdę wszyscy zaakceptowali efekty reformy rolnej i rewolucji społecznej. Klasa polityczna zdaje się mówić: – trudno, rewolucja się dokonała, nic z tym nie zrobimy, możemy za to jak najmniej o tym mówić i moralnie „lukrować” te klasy, które na rewolucji straciły.

W ten sposób społeczeństwo, którego korzenie są głównie chłopskie, ma wszczepianą cudzą pamięć.
- Ja bym się tą „cudzością” tak nie przejmował. Zamiast skupiać się na piekleniu na „nich”, co zawsze też jest formą „od nich” zależności, widzę raczej miejsce na budowanie i odbudowywanie pamięci swojej, własnej, alternatywnej do tego dominującego dyskursu. Warto przywoływać inną tradycję, inną historię. Jednym z kroków do tego jest uczciwe opowiedzenie sobie swojej rodzinnej historii, by zrozumieć siebie, określić swą własną pozycję, a wreszcie, by wiedzieć, czego naprawdę się pragnie.

Krzysztof Pilawski (wywiad ukazał się w 38. numerze tygodnika "Przegląd")
« poprzednia12345


Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>