NAGRODY ZA SPISYWANIE
        Piszemy Wspomnienia

piątek, 19 kwietnia 2024

NAGRODY ZA SPISYWANIE


Warning: Use of undefined constant st - assumed 'st' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/ghostwriter/ftp/txt/inter.txt on line 108

Warning: Use of undefined constant wksiegarni - assumed 'wksiegarni' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/ghostwriter/ftp/txt/inter.txt on line 111

Chcemy połączyć dzięki wspomnieniom dziadków i wnuków, bo rodzice są nazbyt zajęci pracą i obowiązkami – powiedziała PiszemyWspomnienia.pl KAZIMIERA POTOCKA, jurorka konkursu „Wspomnienia moich dziadków” przeprowadzonego w Krośnie Odrzańskim.



Tegoroczne „Wspomnienia moich dziadków” były IX edycją Konkursu Literackiego im. Witolda Ciecińskiego, wieloletniego działacza Towarzystwa Ziemi Krośnieńskiej i dyrektora Krośnieńskiego Domu Kultury. Konkurs – przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów - organizuje tradycyjnie Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Krośnieńskiej.



- Witold Cieciński angażował się w rozwój regionu, dlatego tematy wszystkich edycji konkursu są związane z Ziemią Krośnieńską – mówi PiszemyWspomnienia.pl Danuta Gzik, dyrektor Biblioteki Publicznej. – Początkowo postawiliśmy na wiersze. Otrzymane prace ocenialiśmy, nagradzaliśmy, a potem zszywaliśmy je we wspólną broszurkę, którą dołączaliśmy do naszych zbiorów. Dzieci zaczęły korzystać z wcześniej napisanych wierszy w sposób, którego nie przewidzieliśmy: przepisywały je, lekko tylko zmieniając, i nadsyłały na kolejną edycję. Doszliśmy do wniosku, że dotychczasowa formuła konkursu wyczerpała się. Zamieniliśmy wiersze na bajki i legendy, a w tym roku – po raz pierwszy – na wspomnienia związane z Ziemią Krośnieńską.



Informacje o konkursie trafiły do szkół. Nauczyciele zebrali prace i przekazali do biblioteki. Prace nie były podpisane, lecz opatrzone godłem. Do nich dołączono – jak w „dorosłym” konkursie literackim – zaklejoną kopertę z imieniem i nazwiskiem autora.



- Krosno nie jest dużym miastem, chodzi o to, aby nie opowiadano, że ktoś dostał nagrodę, bo w jury była ciocia – wyjaśnia Danuta Gzik.





 - Piszemy Wspomnienia

br>
Uroczystość wręczenia nagród zwycięzcom konkursu



Wspomnienia obejmują wojnę, osiedlenie na Ziemiach Zachodnich i okres powojenny. Nagrody przyznano w trzech kategoriach: dla uczniów klas od drugiej do czwartej, piątej i szóstej oraz dla gimnazjalistów. W czasie czerwcowej uroczystości wręczenia nagród dzieci czytały swoje teksty. Miejscowa telewizja kablowa nadała relację z imprezy.



- Gdy dzieci zaczęły spisywać wiersze, uznaliśmy że będzie lepiej, aby zajęły się spisywaniem wspomnień dziadków – mówi Kazimiera Potocka z Towarzystwa Miłośników Ziemi Krośnieńskiej. – Najstarsi mieszkańcy przyszli po wojnie na tę ziemię z całym bagażem wspomnień, który powiększał się już tu, nad Odrą. Młode pokolenie powinno przejąć i ocalić choćby część tego bagażu, aby nie odszedł bezpowrotnie wraz z jego właścicielami. Poznając życie przodków, dzieci poznają historię regionu. To pomoże w umocnieniu ich związków z Ziemią Krośnieńską. Mam nadzieje, że następna edycja konkursu będzie także związana ze wspomnienia. Zaapelowałam do dzieci, aby już spisywały relacje przodków, wykorzystując nadarzające się okazje – choćby wspólnie spędzane święta lub ferie. (ike)

zdjęcie z archiwum Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Krośnie Odrzańskim


Warning: Use of undefined constant opinia - assumed 'opinia' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/ghostwriter/ftp/txt/prezentacje.txt on line 29
Dodaj swój komentarz więcej prezentacji
Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wiem



e-poczta




w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>