Ala z Elementarza
        Piszemy Wspomnienia

niedziela, 20 czerwca 2021

Ala z Elementarza

Ala z Elementarza

(2011-07-14)


Nakładem "Zeszytów Literackich" ukazały się wspomnienia zmarłej w 2008 r. Aliny Margolis-Edelman "Ala z Elementarza".

Nakładem "Zeszytów Literackich" ukazały się wspomnienia zmarłej w 2008 r. Aliny Margolis-Edelman "Ala z Elementarza".

Tytuł książki wyjaśniła autorka: "Pan Marian Falski był wielkim przyjacielem mojej mamy [...]. Kiedy skończyłam siedem lat, przyniósł mi pięknie zapakowany prezent. Był to Elementarz. Na pierwszej stronie na górze w lewym rogu było napisane: Ali z Elementarza — Autor”. Jej brat Jan był pierwowzorem Olka.

Alina Margolis skończyła szkołę pielęgniarską w warszawskim getcie, udzielała pomocy przetrzymywanym Żydom. Ocalała z Holocaustu dzięki pomocy polskiej rodziny, która nie wiedziała, że jest Żydówką. Brała udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie była znanym pediatrą, żoną Marka Edelmana. Opuściła Polskę po antysemickiej nagonce związanej z tzw. wydarzeniami marcowymi 1968 r. Tworzyła organizację Lekarze Świata, jeździła do najdalszych zakątków globu.

"Alę z Elementarza" wydano po raz pierwszy w 1994 r. w Londynie. Pierwszy polski wydawca zmienił tytuł książki na "Tego, co mówili, nie powtórzę…". Obecnie ukazuje się ona pod tytułem bliskim autorce, która była prezesem stowarzyszenia wydającego w okresie paryskim "Zeszyty Literackie". (ike)

Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>