AUTOPORTRET EMIGRANTA
        Piszemy Wspomnienia

niedziela, 20 czerwca 2021

AUTOPORTRET EMIGRANTA

AUTOPORTRET EMIGRANTA

(2011-10-26)


Dworzec Morski, ul. Polska 1 – to adres powstającego w Gdyni Muzeum Emigracji.

Dworzec Morski, ul. Polska 1 – to adres powstającego w Gdyni Muzeum Emigracji.

Miejsce, które wybrano na siedzibę muzeum, nie jest przypadkowe. Z Gdyni od 1923 r. wypływały stare parowce "Polonia", "Kościuszko" i "Pułaski" z emigrantami na pokładzie.

Wybudowany w 1933 r. przy Nabrzeżu Francuskim reprezentacyjny Dworzec Morski obsługiwał cały ruch pasażerski. Tu odprawiali się (po okresie kwarantanny obejmującej m.in. odwszawianie) niemal wszyscy Polacy, którzy decydowali się na emigrację do Stanów Zjednoczonych i Ameryki Południowej.

Przy Dworcu Morskim cumowały nowoczesne motorowce "Piłsudski", "Batory", "Sobieski" i "Chrobry". Wielu emigrantów przypływało po wojnie do Gdyni transatlantykiem "Stefan Batory" (następcą "Batorego"), by zobaczyć ojczyznę, odwiedzić rodzinę. Tak było do 1987 r., gdy zlikwidowano żeglugę transatlantycką. Wówczas Dworzec Morski stracił dotychczasową funkcję.

W 2014 r. Dworzec Morski ma być ponownie jednym z najbardziej rozpoznawalnych w Gdyni obiektów – wówczas zostanie tu otwarte Muzeum Emigracji. "Adres i miejsce przyszłego muzeum zostało utrwalone w pamięci wielu tysięcy polskich emigrantów oraz ich krewnych" – podkreśla organizator budowy placówki, Agencja Rozwoju Gdyni.

Muzeum ma objąć całą historię emigracji w Polsce (zaczęła się ona w drugiej połowie XVIII w.), jej wszystkie kierunki i wszystkie wątki (w tym emigracyjny biznes – ludzi żyjących z przerzutu emigrantów). Jednym z ważnych elementów, na których oprze się ekspozycja, będą pamiętniki emigrantów. Pierwsze z nich ukazały się jeszcze w XVIII w. W II RP i PRL wydawano grube zbiory wspomnień emigrantów.

Twórcy gdyńskiego muzeum proszą o przesyłanie wspomnień i pamiątek związanych z emigracją. Do 10 listopada trwa konkurs zorganizowany przez Muzeum Emigracji „Portret emigranta”. Trzech autorów wspomnień – ich objętość nie powinna przekraczać trzech stron maszynopisu – otrzyma vouchery lotnicze o wartości 1500 i 750 zł. (ike)

Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wiem



e-poczta




w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>