Big-beatowy alfabet
        Piszemy Wspomnienia

czwartek, 17 czerwca 2021

Big-beatowy alfabet

Big-beatowy alfabet

(2010-11-08)


Gabriel Oleszek z Gdańska i Mieczysław Suder ze Skoczowa otrzymali dwie równorzędne nagrody główne w konkursie "Wspomnienia Miłośników Rock and Rolla". Specjalną nagrodę ufundowaną przez redakcję gazety "Dziennik Bałtycki" wręczono Krzysztofowi Skibie.

Gabriel Oleszek z Gdańska i Mieczysław Suder ze Skoczowa otrzymali dwie równorzędne nagrody główne w konkursie „Wspomnienia Miłośników Rock & Rolla”. Specjalną nagrodę ufundowaną przez redakcję gazety „Dziennik Bałtycki” wręczono Krzysztofowi Skibie.

- Rock and roll stał się najważniejszą rzeczą w moim życiu, poświęcam mu każdą wolną chwilę – powiedział w czasie niedzielnej ceremonii wręczenia nagród Mieczysław Suder, autor pracy „Krakowski (i nie tylko) big-beatowy alfabet lat 60-tych oldboya ze Skoczowa”. Jego związek z muzyką rockową zaczął się od obejrzenia w krakowskim kinie filmu „W rytmie Rock and Rolla” ("The Tommy Steele Story").

Gabriel Oleszek otrzymał nagrodę za wspomnienie na temat nieistniejącego już sopockiego klubu Non Stop, który powstał w 1961 r. z inicjatywy „ojca” polskiego rock and rolla Franciszka Walickiego. Oleszek, który przez 26 lat pływał jako kapitan statków, jest autorem przeszło 20 powieści marynistycznych.

Konkursowe wspomnienie Krzysztofa Skiby o zatrzymaniu przez milicję za rozrzucanie ulotek w Jarocinie w 1985 r. i pobycie w areszcie redakcja „Dziennika Bałtyckiego” uhonorowała publikacją i nagrodą specjalną w postaci kajdanek.

Konkurs na wspomnienia związane z rockiem już po raz drugi zorganizowała Fundacja Sopockie Korzenie pod patronatem Marszałka Województwa Pomorskiego i Prezydenta Miasta Sopotu. Jego głównym celem jest stworzenie w Sopocie muzeum – ostatnio organizatorzy zmienili nazwę projektowanej placówki z Muzeum Rocka na Muzeum Muzyki Rozrywkowej i Jazzu. Przy okazji rozstrzygnięcia konkursu prezydent Sopotu i burmistrz Jarocina podpisali list intencyjny w sprawie wspólnych działań na rzecz dokumentowania, zachowania i udostępniania dziedzictwa kulturalnego obejmującego muzykę rozrywkową.

W czasie sopockiej imprezy wystąpiły Czerwone Gitary. Muzyk tego zespołu Jerzy Skrzypczyk otrzymał przyznany mu przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego medal "Gloria Artis”.(ike)
Zdjęcie: Mieczysław Majewski


Rozmowa z pomysłodawcą konkursu >>>
Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>