Co w Mrożku gra
        Piszemy Wspomnienia

wtorek, 12 listopada 2024

Co w Mrożku gra

Co w Mrożku gra

(2010-09-01)


Pierwszy tom „Dziennika” Sławomira Mrożka zostanie
zaprezentowany w obecności autora 23 września w Krakowie – potwierdziła w rozmowie z portalem PiszemyWspomnienia.pl Iwona Haberny z Wydawnictwa Literackiego.


Pierwszy tom „Dziennika” Sławomira Mrożka zostanie zaprezentowany w obecności autora 23 września w Krakowie – potwierdziła w rozmowie z portalem PiszemyWspomnienia.pl Iwona Haberny z Wydawnictwa Literackiego.

Zamiar upublicznienia dzienników Sławomir Mrożek wyjawił w styczniu 2009 r. Magdalenie Miecznickiej przeprowadzającej z nim wywiad dla gazety „Dziennik”. Rozmowa odbyła się w Nicei, gdzie pisarz zamieszkał po ponownym opuszczeniu Polski w czerwcu 2008 r. „Te dzienniki nie były pisane do wydania. Nie pisałem ich do publikacji i nigdy, no, prawie nigdy przez te lata ich nie czytałem. Na przykład Gombrowicz pisał dziennik do publikacji. Ja - jak dotąd – nie” – Mrożek przekonywał Magdalenę Miecznicką, że zdecydował się na wydanie bardzo osobistych dzienników, bo potrzebuje pieniędzy.

- To nie motyw finansowy był rozstrzygający dla pisarza i dla wydawcy przy podjęciu decyzji o wydaniu „Dzienników” – zapewnia jednak Iwona Haberny. – Jeden z dziennikarzy, który je czytał, stwierdził, że to wydarzenie literackie dziesięciolecia.

Pisarz zaczął prowadzić dziennik pod koniec lat 40., jak sam potem wyjaśniał, z potrzeby oswojenia się z pisaniem i „załkania przed kimś, choćbym to był ja sam”. W 1959 r. spalił „bez żalu kilkanaście albo dwadzieścia kilka tomów, po dwieście stron blisko każdy” – powodem miał być strach „przed niepowołanym czytelnikiem w przyszłości”.

Tego można się dowiedzieć z prowadzonego ponownie od 1962 r. dziennika autora „Tanga”. Mrożek tworzył go m.in. po to, by analizować (a raczej „psychoanalizować”) samego siebie oraz szybciej opanować języki obce (fragmenty dziennika pisał po angielsku i francusku).

Pierwszy tom „Dziennika” Mrożka obejmuje lata 1962-1969, a drugi i trzeci – lata 70. i 80.

Trzytomowy „Dziennik” to największy autobiograficzny zapis Mrożka. W 2000 r. Oficyna Literacka Noir Sur Blanc wydała „Dziennik powrotu” poświęcony powrotowi pisarza w 1996 r. – po 33 latach nieobecności – do Polski. W 2006 r. w tym samym wydawnictwie ukazała się książka „Baltazar. Autobiografia”. Był to efekt terapii pamięci towarzyszącej wychodzeniu z afazji, w którą osiemdziesięcioletni dziś pisarz popadł w wyniku udaru mózgu. (ike)




Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wiem



e-poczta




w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>