Córka Generała
        Piszemy Wspomnienia

niedziela, 20 czerwca 2021

Córka Generała

Córka Generała

(2013-03-14)


Jej życie pewnie ułożyłoby się inaczej, gdyby nie cień ojca, który podąża wciąż za nią. 17 kwietnia w wydawnictwie Czerwone i Czarne ukaże się autobiograficzna książka Moniki Jaruzelskiej "Towarzyszka panienka".

Jej życie pewnie ułożyłoby się inaczej, gdyby nie cień ojca, który podąża wciąż za nią. 17 kwietnia w wydawnictwie Czerwone i Czarne ukaże się książka Moniki Jaruzelskiej "Towarzyszka panienka".

Głównym tematem są stosunki z ojcem znanej polskiej stylistki. "Autobiograficzna opowieść Moniki Jaruzelskiej to pełna ironii i dowcipu opowieść o dorastaniu u boku sławnego ojca. Okazuje się, że niełatwo być córką generała. Zarówno, gdy się jest nieśmiałą nastolatką, jak też dojrzałą kobietą, idącą przez życie z "gorącym" nazwiskiem" – informuje wydawca.

W niedawnym wywiadzie dla miesięcznika "Zwierciadło" Monika Jaruzelska mówiła o wieloletniej udręce: "Kiedy tylko pojawiałam się mediach, od razu pojawiały się komentarze. Często jest w nich dużo nienawiści, nierzadko są to także hejterskie wyzwiska, typu: milcz czerwone nasienie, córko mordercy".

To się jednak zmienia. Jak twierdzi Monika Jaruzelska w "Zwierciadle", przełomowym momentem był wywiad udzielony w 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego portalowi WirtualnaPolska. Powiedziała w nim: "W jakimś przyszłym, idealnym świecie Marta Kaczyńska i Monika Jaruzelska mogłyby w zgodzie stworzyć polską partię pojednania i działać na rzecz tego, by naszym dzieciom żyło się lepiej. A nie tworzyć kolejne konflikty i rozdrapywać stare rany". W ciągu dwóch dni rozmowa miała milion wejść. Monika Jaruzelska sądziła, że wbiła kij w mrowisko i bała się czytać komentarze internautów. Jednak w końcu się przemogła: "Zrobiłam sobie herbatę z melisy i usiadłam przed komputerem. Wzięłam notatnik, długopis i zaczęłam notować argumenty. Pół na pół było nienawiści i serdeczności. Dla mnie najważniejsze były komentarze, które nie odnosiły się do emocji, ale merytorycznie do tekstu wywiadu (...). Był to moment przełomowy w moim życiu. Poczułam, że przeszła już ta fala uderzeniowa". (ike)

Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>