Czy mnie jeszcze pamiętasz...
        Piszemy Wspomnienia

wtorek, 03 października 2023

Czy mnie jeszcze pamiętasz...

Czy mnie jeszcze pamiętasz...

(2010-09-01)


Dziś pierwszy dzwonek. Dobra okazja do wspomnień. Czy pamiętasz swoje podręczniki? Lubiłeś je, a może budziły w tobie lęk? Weź udział konkursie. Masz czas do końca października.

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne ogłosiły konkurs na wspomnienia „65 lat WSiP”. Jego celem, jak podkreślają organizatorzy, jest „zgromadzenie autentycznych świadectw o historii WSiP w okresie mijających 65 lat istnienia firmy, dokumentujących wielkie wydarzenia, a także osobiste przeżycia piszących”. W konkursie mogą wziąć udział m.in. byli i obecni pracownicy i współpracownicy WSiP oraz kolejne pokolenia nauczycieli i uczniów korzystających z podręczników firmy.

"Przy pomocy tej książki nauczono mnie czytać" - napisała ewa777, autorka blogu "Moje pięć minut", o elementarzu Mariana Falskiego, najbardziej znanym polskim podręczniku, dodając: "kiedy weźmiemy tę książkę do ręki, staje się ważna, wywołuje w nas nostalgię, tęsknotę za najlepszymi latami".

„Elementarz dla dzieci wiejskich” Falskiego był pierwszą książką wydaną przez utworzone w 1945 r. Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych (od 1974 r. przekształcone w Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne). W tym roku, z okazji setnych urodzin „Nauki czytania i pisania” - pierwszego elementarza Falskiego - WSiP wydał reprint tej książki.

Trudno znaleźć dorosłego Polaka, który nie zetknąłby się w szkole z WSiP (PZWS). Wspomnienia - organizatorzy zachęcają, by dołączać do nich fotografie, listy, dokumenty - należy nadsyłać do 31 października 2010 r. Teksty mogą mieć formę elektroniczną, maszynopisu lub czytelnego rękopisu. Trzy zwycięskie wspomnienia zostaną opublikowane na portalu WSiP. (ike)


JESTEŚMY JAK MERCEDES

ROMAN OSTROWSKI, przewodniczący komitetu organizacyjnego obchodów jubileuszowych, sekretarz Rady Nadzorczej WSiP.


65. rocznica Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych to przede wszystkim okazja do przypomnienia, że jesteśmy jak Mercedes – firmą z wielkimi tradycjami, pięknym, znanym milionom Polaków imieniem, czyli znakiem firmowym, a równocześnie jesteśmy firmą nowoczesną, działającą w nowym układzie właścicielskim, potrafiącą sprostać wymogom rynkowym i oczekiwaniom naszych odbiorców.

Firma to jednak nie tylko twarde wskaźniki ekonomiczne, ale także ludzie, którzy ją tworzyli i tworzą oraz nasi odbiorcy: nauczyciele i uczniowie. Pamięć jest ulotna, dlatego warto zatrzymać wspomnienia. Temu służy ogłoszony przez WSiP konkurs. Chciałbym, aby ukazał on, poprzez pryzmat osobistych doświadczeń, kształtowanie polskiej edukacji i tę warstwę intelektualną, która tworzy narodowego ducha. (not. ike)


szczegy i regulamin konkursu >>>


Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>