Długa terapia
        Piszemy Wspomnienia

czwartek, 25 kwietnia 2024

Długa terapia

Długa terapia

(2010-09-15)


Od tygodnia w księgarniach państw niemieckojęzycznych dostępna jest autobiograficzna książka Nataschy Kampusch „3096 Tage” („3096 dni”). Informacje na temat wyników jej sprzedaży są sprzeczne, jednak przed księgarniami nie ustawiają się kolejki chętnych poznania nowych szczegółów
ośmioletniego zniewolenia autorki przez Wolfganga Prikopila.


W 11 krajach od tygodnia sprzedawana jest autobiograficzna książka 22-letniej Nataschy Kampusch „3096 Tage” („3096 dni”). „To zostało już opisane, nie muszę się tym więcej zajmować” – mówiła autorka w czasie prezentacji książki, podkreślając terapeutyczny wymiar „3096 dni”.

2 marca 1998 r. dziesięcioletnia Natascha została porwana w Wiedniu przez Wolfganga Prikopila i przez osiem lat żyła w niewoli w piwnicy podwiedeńskiego domu. Uwolniła się 23 sierpnia 2006 r. – w reakcji na to jej oprawca rzucił się pod jadący pociąg. Natascha Kampusch twierdzi, że napisała książkę, aby odzyskać własne życie: zamknąć tragiczny rozdział i rozpocząć nowy, nieobciążony bolesną przeszłością. Co najmniej 700 osób słuchało w ubiegły czwartek w Wiedniu autorki czytającej fragmenty książki. Wśród siedzących na sali była matka Nataschy Kampusch - Brigitte Sirny. W 2007 r. ukazała się jej książka „Verzweifelte Jahre. Mein Leben ohne Natascha” („Lata rozpaczy. Moje życie bez Nataschy“), w której opisała siebie po porwaniu córki, a także traumatyczne przeżycia Nataschy.

Natascha Kampusch po uwolnieniu stała się znaną osobą publiczną. W 2008 r. prowadziła w austriackiej telewizji Puls 4 cykliczny talk-show. Nakłaniała w nim uczestników (m.in. mistrza świata Formuły 1 Nikiego Laudę) do osobistych zwierzeń.

Autobiografia, wbrew zapowiedzi autorki, nie kończy zajmowania się przez nią tragiczną przeszłością. Natascha Kampusch wyraziła zgodę na nakręcenie filmu fabularnego na temat zniewolenia i okrutnego traktowania jej przez Wolfganga Prikopila. Ma go wyprodukować Constantin Film z Monachium. Obraz powinien pojawić się na ekranach kin w 2012 r. (ike)




Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wiem



e-poczta




w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>