Dzienniki czasu odwilży
        Piszemy Wspomnienia

wtorek, 23 kwietnia 2024

Dzienniki czasu odwilży

Dzienniki czasu odwilży

(2011-02-25)


Drugi tom "Dziennika" Jana Józefa Szczepańskiego, obejmujący lata 1957-1963, ukaże się w marcu nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Drugi tom "Dziennika" Jana Józefa Szczepańskiego, obejmujący lata 1957-1963, ukaże się w marcu nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Jan Józef Szczepański (1919-2003) - wybitny prozaik, tłumacz, orientalista, scenarzysta, prezes Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich - zaczął prowadzić dziennik w 1945 r, gdy wyszedł z AK-owskiej partyzantki i postanowił rozpocząć nowe życie w jakże odmiennej od przedwojennej rzeczywistości politycznej.

Dziennik miał pomóc mu w wyznaczaniu celów życiowych i rozliczaniu się z nich. Nie traktował go jako materiału literackiego, nie pisał z myślą o przyszłej publikacji, lecz z wiarą, że to narzędzie autoanalizy i doskonalenia siebie.

Dziennik Szczepańskiego przekształcił się w portret epoki – zarówno PRL, jak i Polski po przemianie ustrojowej. Ostatnie zapiski pisarza – dokonywane w szpitalu – pochodzą z 2002 r. Dzięki dziennikowi wchodzimy do świata autora "Butów", poznajemy jego rozterki ideowe i moralne, życie twórcze i prywatne, zmagania z cenzurą, środowisko literackie.

Drugi tom "Dziennika" przygotowanego przez Wydawnictwo Literackie obejmuje m.in. początki współpracy ze Stanisławem Różewiczem, która zaowocowała w 1967 r. filmem "Westerplatte", podróże do Paryża, do USA i na Spitsbergen, rejsy do Afryki i Azji, przyjaźnie ze Stanisławem Lemem, Sławomirem Mrożkiem, Zbigniewem Herbertem i ówczesnym biskupem Karolem Wojtyłą. (ike)

Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wiem



e-poczta




w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>