Jak żyjesz, Polaku?
        Piszemy Wspomnienia

wtorek, 28 września 2021

Jak żyjesz, Polaku?

Jak żyjesz, Polaku?

(2012-02-02)


4 lutego w Centrum Sztuki Współczesnej na Zamku Ujazdowskim w Warszawie zostanie otwarta wystawa "Świat nieprzedstawiony. Dokumenty polskiej transformacji po 1989 r.".

4 lutego w Centrum Sztuki Współczesnej na Zamku Ujazdowskim w Warszawie zostanie otwarta wystawa "Świat nieprzedstawiony. Dokumenty polskiej transformacji po 1989 r.".

Na ekspozycję składają się fotografie z ostatniego dwudziestolecia. Układają się one w obraz dramatycznych, pełnych napięć przemian, których finał wciąż pozostaje sprawą otwartą.

Wybitni polscy fotograficy, m.in .Anna Beata Bohdziewicz, Chris Niedenthal i Tomasz Tomaszewski, przedstawiają, jak opisują organizatorzy, "kraj ogarnięty kryzysem ekonomicznym, społecznym, kulturowym, poszukujący swojej tożsamości byt rozciągnięty pomiędzy realnym socjalizmem i turbokapitalizmem".

W czasie trwania wystawy w CSW (do 15 kwietnia) będą prezentowane filmy dokumentujące polskie przemiany ostatniego dwudziestolecia. Ich twórcy, a także autorzy zdjęć spotkają się z widzami i podzielą własnymi opiniami.

Wystawa w CSW to jedno z niewielu przedsięwzięć kulturalnych, których celem jest próba przedstawienia charakteru i sensu przemian ustrojowych po 1989 r. Od wielu lat nie zorganizowano wielkiego konkursu pamiętnikarskiego ukazującego, w jaki sposób odbiły się one na życiu Polaków. Najważniejszym takim projektem był konkurs "Jak żyjesz, Polaku?" ogłoszony przez stowarzyszenie "Stopka", pod patronatem prezydenta RP w końcu lat 90. Jego pokłosiem jest dwutomowy zbiór pamiętników poprzedzonych wstępem prof. Henryka Samsonowicza. Niezwykle ważnym świadectwem przemian są pamiętniki bezrobotnych nadesłane na konkurs zorganizowany w latach 90. przez Instytut Gospodarstwa Społecznego Szkoły Głównej Handlowej.

Brakuje osobistych relacji obejmujących okres po roku 2000. Brakuje zachęty ze strony instytucji państwowych i samorządowych zajmujących się sprawami społecznymi i kulturą do ich pisania. (ike)

Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>