Janosch bez cenzury
        Piszemy Wspomnienia

niedziela, 20 czerwca 2021

Janosch bez cenzury

Janosch bez cenzury

(2011-08-19)


Z okazji 80. urodzin Janoscha (Horsta Eckerta) krakowski Znak wyda we wrześniu jego autobiograficzną książkę "Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny".

Z okazji 80. urodzin Janoscha (Horsta Eckerta) krakowski Znak wyda we wrześniu jego autobiograficzną książkę "Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny".

Janosch zasłynął dzięki cyklowi przeszło stu książek, których bohaterami są Miś i Tygrysek. Sam je napisał i wyilustrował. Książeczki ukazały się w wielu przekładach, poznały je także miliony polskich dzieci.

Pisarz urodził się w Zabrzu-Porembie. Ze względu na alkoholizm ojca wychowywali go dziadkowie. W 1945 r. wraz z rodziną został wywieziony do Niemiec. Jednak – jak stale podkreśla - czuje się Ślązakiem. "To moja narodowość, to moja religia" - powiedział "Gazecie Wyborczej".

W 1970 r. Janosch wydał wspomnieniową książkę "Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny", w której – jak to ujmuje wydawnictwo Znak - "w drapieżny i groteskowy sposób opisał krainę zapamiętaną ze swojego dzieciństwa, które przeżył w małej robotniczej osadzie na obrzeżach Zabrza".

Książka została wydana w Polsce w 1975 r, jednak usunięto z niej fragmenty dotyczące ofensywy wojsk radzieckich, zdobycia przez nie Śląska, zachowania żołnierzy Armii Czerwonej wobec miejscowej ludności. Dopiero teraz ukazuje się pełne tłumaczenie kultowego na Śląsku tytułu.

"Bohaterowie Janoscha, pazerni i prymitywni, kurzą machorkę, chlają brunatną gorzałę, kopulują na mniej lub bardziej wymyślne sposoby, starają się wypełnić swoje żałosne życie małymi radościami, rozpaczliwie aspirując do lepszej egzystencji. Świat ten, wypełniony biedą, mozołem i cierpieniem, okrutnie doświadczany przez historię (narastanie hitleryzmu, jego apogeum i upadek), opisywany jest przez Janoscha, z bezlitosną czułością - ludzie, ze swoją szpetotą i podłościami, budzą współczucie, a z ich tragicznych losów i nieszczęść głośno się śmiejemy" – podkreśla wydawca, zachęcając do sięgnięcia po książkę. (ike)

Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>