Kwiatki Janusza Palikota
        Piszemy Wspomnienia

niedziela, 20 czerwca 2021

Kwiatki Janusza Palikota

Kwiatki Janusza Palikota

(2011-09-07)


"Kulisy Platformy" to tytuł wywiadu rzeki z Januszem Palikotem, w którym walczący o powrót do Sejmu polityk opowiada pół żartem pół serio o politykach Platformy Obywatelskiej.

"Kulisy Platformy" to tytuł wywiadu rzeki z Januszem Palikotem, w którym walczący o powrót do Sejmu polityk opowiada pół żartem pół serio o politykach Platformy Obywatelskiej.

Janusz Palikot zapewnia, że chciał, by książka została wydana po wyborach, jednak zmienił zdanie, gdyż jej fragmenty zaczęły "wyciekać". Trudno jednak w to uwierzyć, bowiem "Kulisy Platformy" wpisują się w dobrze znany politykowi z Lublina nurt autobiograficznej literatury przedwyborczej, która ma przysporzyć autorowi popularności. W 2005 r. Janusz Palikot sfinansował wydanie zaliczającej się do tego gatunku książki walczącego o prezydenturę Donalda Tuska "Solidarność i Duma".

Dawny sponsor i partyjny kolega Donalda Tuska w "Kulisach Platformy" kreśli jego portret, opowiada o słabościach i dziwactwach szefa rządu. Największy rozgłos zdobył fragment książki, w którym Palikot wspomina piłkarski popis Donalda Tuska w gabinecie premiera: "Spojrzał na mnie i zachęcił: wejdź, wejdź. Po czym mówi: widzisz tę roślinę w rogu? Jak się tu wprowadziłem, odwiedził mnie Leszek Miller. Powiedział wtedy, że dała ją mu żona i poprosił, żebym o nią dbał, podlewał. Po tych słowach Tusk kopnął piłkę z całej siły w kierunku tej rośliny. Piłka odbiła się od niej, następnie od biurka i telewizora. Po czym poszła kolejna ścięta piłka w tę roślinę".

"Kulisy Platformy" to nie pierwsza autobiograficzna książka Palikota. Przed trzema laty ukazał się wywiad rzeka "Płoną koty w Biłgoraju", w którym bohater opowiedział m.in. o dzieciństwie i młodości spędzonych w Biłgoraju, studiach na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W ubiegłym roku w wywiadzie rzecze "Ja Palikot" polityk zdradził kolejne szczegóły z życia prywatnego, opowiedział, jak wyglądało od środka funkcjonowanie rządu Donalda Tuska i Platformy Obywatelskiej.

"Solidarność i Duma" nie pomogła w 2005 r. Donaldowi Tuskowi w pokonaniu Lecha Kaczyńskiego. 9 października okaże się, czy "Kulisy Platformy" pomogą Ruchowi Palikota w pokonaniu pięcioprocentowego progu, gwarantującego obecność w Sejmie. (ike)

Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>