Literacka trąbka Stańki
        Piszemy Wspomnienia

wtorek, 03 października 2023

Literacka trąbka Stańki

Literacka trąbka Stańki

(2010-09-09)


Wczoraj w warszawskim Klubie Księgarza wręczono nagrodę „Książka Miesiąca Warszawskiej Premiery Literackiej” Tomaszowi Stańce i Rafałowi Księżykowi za „Desperado” – autobiograficzny wywiad-rzekę.

Wczoraj w warszawskim Klubie Księgarza wręczono nagrodę „Książka Miesiąca Warszawskiej Premiery Literackiej” Tomaszowi Stańce i Rafałowi Księżykowi za „Desperado” – autobiograficzny wywiad-rzekę. „To nie tylko opis drogi twórczej jazzmana, kopalnia wiedzy o polskim jazzie, ale przede wszystkim opowieść o losie artysty, jego walce o własną tożsamość” – tłumaczył w czasie uroczystości przewodniczący jury Warszawskiej Nagrody Literackiej Adam Pomorski, prezes Polskiego Oddziału PEN Clubu.

Tomasz Stańko – trębacz, który zaczynał karierę na początku lat 60., grając z Adamem Makowiczem oraz w zespole Krzysztofa Komedy - opowiadał o swoich wątpliwościach, którym towarzyszyła decyzja o napisaniu autobiografii. Rozstrzygającym był argument współpracy z jednym z najlepszych polskich dziennikarzy muzycznych Rafałem Księżykiem. Znał jego teksty i dał się przekonać, że warto pisać książkę. Praca nad wywiadem-rzeką trwała rok. Stańko i Księżyk spotykali się po kilka razy w miesiącu. Jazzman twierdzi, że Rafał Księżyk zna jego życie lepiej niż on sam: „Zdarzało się, że nie pamiętałem jakiegoś koncertu, a on pamiętał".

”Desperado” wyróżnia się niezwykła szczerością. Artysta, chcąc - jak to ujął - opowiedzieć o sobie w całości, odsłania swoje słabości i zwycięską walkę z uzależnieniami od alkoholu, narkotyków, szaleńczych wybryków i... kobiet. Stańko nie był pewien, jak będzie odebrana jego otwartość. Obawy okazały się bezpodstawne - „Desperado” to jedna z najlepiej przyjętych – zarówno przez czytelników, jak i krytyków – książek wydanych w tym roku.


Warszawska Premiera Literacka jest nagrodą warszawskich księgarzy przyznawaną najciekawszym i najstaranniej wydanym książkom. Spośród Książek Miesiąca czytelnicy – drogą głosowania – wybierają Książkę Roku. „Desperado”, który ukazał się w Wydawnictwie Literackim, został najlepszą książką marca 2010 r. Za książkę kwietnia jury uznało
także pozycję autobiograficzną, choć o zupełnie innym charakterze: „Idee i ludzie. Próba autobiografii” prof. Andrzeja Walickiego, wybitnego polskiego myśliciela. (ike)
Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>