Llosa według Llosy
        Piszemy Wspomnienia

wtorek, 03 października 2023

Llosa według Llosy

Llosa według Llosy

(2010-10-11)


Literacki Nobel dla Mario Vargasa Llosy przyspieszył wydanie przez krakowski Znak autobiografii pisarza. Zamiast w przyszłym roku ukaże się ona jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

Literacki Nobel dla Mario Vargasa Llosy przyspieszył wydanie przez krakowski Znak autobiografii pisarza. Zamiast w przyszłym roku ukaże się ona jeszcze przed Bożym Narodzeniem.

Autobiografia Llosy, która nosi roboczy tytuł „Jak ryba w wodzie”, z pewnością zainteresuje czytelników jego książek. Uzyskają oni możliwość porównania faktów z życia pisarza z wykorzystaniem ich w jego twórczości. Llosa opisuje m.in. swoje małżeństwo z 11 lat od niego starszą ciotką Julią Urquidi Illanes, którą poślubił jako dziewiętnastolatek (bardzo podobną historię przedstawił w powieści „Ciotka Julia i skryba”).

W książce Llosa opisuje swą aktywność polityczną. Zaczynał jako marksista i zwolennik kubańskiej rewolucji. Po aresztowaniu w 1971 r. poety Heberta Padilli pisarz zerwał kontakty z Fidelem Castro i lewicą, stał się liberałem. Udzielił poparcia „Solidarności”, a w 1987 r., budując w 1987 r. opozycyjny wobec ówczesnego prezydenta Peru Ruch Wolność, wzorował się na niej. W autobiografii Llosa wspomina kontakty z Lechem Wałęsa.

W polityce Llosa nie odniósł sukcesów na miarę Wałęsy. W 1990 r. przywódca „Solidarności” wygrał wybory prezydenckie w Polsce, w tym samym roku w Peru Llosa, po sukcesie w pierwszej turze, przegrał w drugiej z potomkiem japońskich emigrantów Alberto Fujimorim. Po porażce Llosa wrócił do literatury.

Autobiografia „El pez en el agua“ („Ryba w wodzie“) została wydana w 1993 r. Na język polski przełożyła ją tłumaczka innych książek Llosy Danuta Rycerz. Jak zapowiedział Jerzy Illg, redaktor naczelny Znaku, w przyszłym roku pisarz przyjedzie do naszego kraju.(ike)

Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>