Los Anny
        Piszemy Wspomnienia

czwartek, 17 czerwca 2021

Los Anny

Los Anny

(2013-02-22)


"Człowieczy los nie jest bajką ani snem./ Człowieczy los jest zwyczajnym, szarym dniem" – od piątku Telewizja Polska emituje serial poświęcony losowi Anny German.

"Człowieczy los nie jest bajką ani snem./ Człowieczy los jest zwyczajnym, szarym dniem" – od piątku Telewizja Polska emituje serial poświęcony losowi Anny German.

Karierę piosenkarki przerwał wypadek samochodowy na Autostradzie Słońca w 1967 r. Dwa lata spędzone we włoskich szpitalach opisała w autobiograficznym tekście "Wróć do Sorrento?...". Był on dla niej formą terapii, wyrzucenia z siebie złych wspomnień: "Widywałam nieraz w filmach, na czym polega leczenie kompleksów, różnego rodzaju zahamowań metodą psychoanalizy. Otóż chory układa się wygodnie na kanapie i mówi szczerze o tym, co go gnębi. Lekarz sadowi się obok i wysłuchuje uważnie monologu. Zwierzenia raz wypowiedziane – zostają tym samym raz na zawsze wykreślone!".

W 1970 r. Anna German wróciła na scenę. Na festiwalu w Opolu zaśpiewała dwie piosenki. Jedna nawiązywała do jej kariery we Włoszech: "Być może gdzie indziej są ziemie piękniejsze i noce gwiaździstsze i ranki jaśniejsze/... lecz sercu jest droższa piosenka nad Wisłą, piasek Mazowsza". W drugiej zatytułowanej "Człowieczy los" zawarła życiowe credo, które zrodziło się na szpitalnym łóżku: "Uśmiechaj się,/ do każdej chwili uśmiechaj,/ na dzień szczęśliwy nie czekaj,/ bo kresu nadejdzie czas,/ nim uśmiechniesz się chociaż raz". (ike)

Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wieme-poczta
w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>