Nieobecni sprzedają się lepiej
        Piszemy Wspomnienia

piątek, 29 marca 2024

Nieobecni sprzedają się lepiej

Nieobecni sprzedają się lepiej

(2010-09-03)


4,6 miliona funtów otrzymał od wydawcy za wspomnienia Tony Blair. Autobiograficzna „A Journey” („Podróż”) debiutowała w Wielkiej Brytanii 1 września. Który polski polityk może liczyć na wysokie honorarium – na to pytanie odpowiada Janusz Rolicki, komentator dziennika „Fakt”, autor „Przerwanej dekady” - wywiadu-rzeki z Edwardem Gierkiem.

4,6 miliona funtów otrzymał od wydawcy za wspomnienia Tony Blair, premier Wielkiej Brytanii w latach 1999-2007. Autobiograficzna „A Journey” („Podróż”) debiutowała w Wielkiej Brytanii 1 września. Już w pierwszym dniu sprzedano kilkaset tysięcy egzemplarzy.

– Ten sukces Blair zawdzięcza klęsce politycznej, wycofaniu z życia publicznego i kilkuletniemu milczeniu – powiedział portalowi PiszemyWspomnienia.pl Janusz Rolicki, komentator dziennika „Fakt”, autor „Przerwanej dekady” - wywiadu-rzeki z Edwardem Gierkiem, który sprzedał się w milionowym nakładzie.

Według Janusza Rolickiego w przypadku Blair’a zadziałał podobny mechanizm jak w przypadku Gierka:
- Polityk, który bez przerwy pojawia się w mediach, nie może liczyć na sukces wydawniczy. Podstawowym atutem Gierka był fakt jego zniknięcia z życia publicznego. Po dziesięciu latach codziennego pokazywania go w telewizji nastąpiło dziesięć lat ciszy. To wywołało ogromne zainteresowanie jego losami. W swoim wywiadzie z Gierkiem wyszedłem naprzeciw temu zainteresowaniu. Podobnie rzecz się ma z Tonym Blairem: po gigantycznym sukcesie doznał porażki, został odsunięty od władzy i przez kilka lat był niemal nieobecny na scenie politycznej. W społeczeństwie narastał głód informacji o życiu byłego premiera i to on przełożył się na wysokość honorarium.

Poprosiliśmy Janusza Rolickiego o ułożenie listy najbardziej atrakcyjnych dla wydawców i czytelników polskich polityków:
- Polityk, który odejdzie w okolicznościach otoczonych skandalem i równocześnie zniknie ze sceny, będzie czytany. W tej chwili nie ma takich polityków – no może poza Andrzejem Lepperem. Jednak on ma pecha: ci, którzy interesują się jego życiem, nie czytają książek, a tych, którzy czytają książki, Lepper nie interesuje. Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Leszek Miller wciąż są obecni w polityce i mediach. Osobą, która mogłaby liczyć na prawdziwy sukces wydawniczy, jest Jarosław Kaczyński. Jednak aby go odnieść, musi on najpierw przegrać przywództwo w partii i wycofać się na pewien czas z życia publicznego. (ike)




Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wiem



e-poczta




w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>