Nowy dom na gruzach
        Piszemy Wspomnienia

wtorek, 23 kwietnia 2024

Nowy dom na gruzach

Nowy dom na gruzach

(2011-07-21)


Do 15 listopada można oglądać otwartą w warszawskim Domu Spotkań z Historią wystawę "Budujemy nowy dom. Odbudowa Warszawy w latach 1945-1952". Wstęp na ekspozycję jest wolny.

Do 15 listopada można oglądać otwartą w warszawskim Domu Spotkań z Historią wystawę "Budujemy nowy dom. Odbudowa Warszawy w latach 1945-1952". Wstęp na eskpozycję jest wolny.

Na wystawie w DSH zaprezentowano przeszło 120 fotografii – w tym wiele po raz pierwszy. Można zobaczyć m.in. zdjęcia Karola Pęcherskiego, który na zlecenie Biura Odbudowy Stolicy dokonywał fotograficznej inwentaryzacji miasta.

Powojenna odbudowa Warszawy była ewenementem na skalę światową. Zdecydował o niej 13 stycznia 1945 r. – cztery dni przed wyzwoleniem lewobrzeżnej Warszawy – rząd lubelski Edwarda Osóbki-Morawskiego. W lutym 1945 r. powołano Biuro Odbudowy Stolicy.

W 1980 r. wzniesione od nowa Stare Miasto zostało wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Wiosną 2011 roku archiwum Biura Odbudowy Stolicy wpisano na prestiżową listę Pamięć Świata.

Adolf Ciborowski, pracownik BOS, a później m.in. naczelny architekt Warszawy, w książce "Warszawa. O zniszczeniu i odbudowie miasta" pisał: "W październiku 1944 r., po kapitulacji resztek sił powstańczych, wychodziliśmy, wypędzani przez Niemców z Warszawy – wszyscy – starcy i dzieci, ranni i głodni, powstańcy i cywile. Za nami pozostało płonące miasto. […] Niepełna rok później, letnim wieczorem 1945 roku, znów patrzyliśmy na Warszawę. Czarne, martwe morze gruzów […] Ani jednego światła. […] To miasto powstało nie w dziewiczej puszczy, lecz z gruzów".

Wśród realizowanych w Polsce programów historii mówionej wciąż brakuje dużego projektu, który pozwoliłby na utrwalenie wspomnień tych, którzy na gruzach "budowali nowy dom". (ike)

Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wiem



e-poczta




w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>